Beslenme

6-18 Aylık Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Bebekler ilk iki yılda çok hızlı bir büyüme gösteriyorlar. Anne sütüyle başlayan bebek beslenmesi denklemine, bebeğin belirli bir olgunluğa ulaşmasıyla birlikte ek besinler de girmeye başlıyor. Ek besine geçişle birlikte ise annelerin bebeklerinin beslenme düzenine daha da dikkat etmesi gerekiyor. Peki, bebeğin dişlerinin çıkmaya başladığı ilk 6 aylık dönemden, neredeyse tüm dişlerinin tamamlanmaya yaklaştığı 18 aya varıncaya kadar geçen dönemde nasıl beslenmeli?

6-18 Aylık Bebeğin Nelere İhtiyacı Var?

Bir bebek anne sütüyle ihtiyacı olan hemen her şeyi alabilirken, ek gıdayla birlikte gerekli tüm besinlerden faydalanması önemli. Bu bağlamda, 6-18 aylık bir bebeğin aşağıdaki besinleri tüketmesi gerekiyor.

  • Protein: Bebeğin protein ihtiyacının başta kırmızı et olmak üzere tavuk, balık ya da yumurtadan kolaylıkla karşılamak mümkün. Buna ek olarak mercimek, fasulye ve fıstık da iyi birer protein kaynağı olarak kullanılabilir.
  • Süt: Bebeğe süt verilebileceği gibi bu ihtiyacı yoğurt ya da peynirle karşılanabilir.
  • Sebze: Bebeğin sebze ihtiyacını gidermek için en uygun yöntem mevsim sebzeleriyle hazırlanmış bir bebek çorbaları olabilir. Bu şekilde, bebeğiniz sebzeleri daha kolay yiyebilecektir. Buna alternatif olarak ise uygun sebzeleri çiğ olarak, diğerlerini ise haşlayarak bebeğe vermek mümkün.
  • Meyve: Sebze kadar bebeğin meyveye de ihtiyacı olacaktır. Birçok farklı vitamin ihtiyacı bebeğe meyve yedirerek sağlanabilir. Bebeğe mevsim meyveleri vermeye dikkat edilmesini öneriyoruz.
  • Karbonhidrat: Özellikle tahıl tüketimiyle bu ihtiyaç giderilebilir. Yine de annelere bebeklerini çok fazla tahıl ve türevlerine alıştırmamalarını tavsiye ediyoruz. 

Bu noktada, özellikle inek sütü için bir parantez açmakta fayda var. Annelere, 0-12 aylık dönem içerisinde bebeklerine inek sütü içirmemelerini öneriyoruz. Bunun en temel sebebi ise sütün sindirimi zor bir besin olması ve bebeğin sindirim sisteminin henüz gelişimini tamamlamaması. Süt alerjisi olmayan ve 1 yaşını doldurmuş her bebek inek sütünü gönül rahatlığıyla içebilir.

Mama Kaşığı İşinizi Kolaylaştırır

Bu süreçte bebek ürünleri de annelerin işini bir hayli kolaylaştırabiliyor. Doğru mama kaşığı seçimi bebeğin hem kolay yemesini hem de bu süreçte eğlenmesini sağlayabilir. Özellikle silikon maddeden yapılan ve sapı uzun saplı mama kaşıklarını deneyebilirsiniz. Silikonun sağladığı sağlamlık ile akışkan ve katı mamalara uygun oluşu, uzun sap sayesinde kolay kullanımı ile mama kaşıkları annelerin en önemli yardımcısı oluyor.

Başta da belirttiğimiz gibi dikkat edilmesi gereken temel nokta bebeğin beslenmede ihtiyacı olanları alması. Bebek yemek tarifleri öğrenerek hazırlayacağınız bebek yemeklerini yavrunuza gönül rahatlığıyla sunabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak