Beslenme

Anne Sütü Saklama Kabında Sağılan Süt Ne Kadar Süre Muhafaza Edilebilir ?

Besinlerin sağladığı fayda tazelikleriyle doğru orantılı. Bu sebeple tükettiğimiz ürünlerin tazeliğine büyük önem veriyoruz. Taze besin tüketiminin sahip olduğu önem bebekler söz konusu olduğunda ise anneler için en üst seviyeye çıkıyor. Özellikle bebek için en değerli besin olan anne sütünün muhafazası konusunda annenin oldukça hassas davranması gerekiyor. Öyle ki yapısı gereği anne sütü kolaylıkla bozulabiliyor ya da sahip olduğu besin değerini yitirebiliyor. Bu bakımdan, anne sütü saklama koşullarının iyi bilinmesi önemli. 

Bu iş için özel üretilen bebek ürünleri ise annelerin en büyük yardımcısı konumunda. Anne sütü saklama kabı ve poşetleri sayesinde uygun koşullar sağlanmak şartıyla anne sütü çok uzun süreli saklanabiliyor.

Hangi Saklama Kabını Seçmelisiniz?

Kolayca temizlenerek birçok kere kullanılabilmesi, buzdolabı ya da derin dondurucuya rahatça yerleştirilebilmesi, ucuna biberon emziği takılarak doğrudan kullanılabilmesi gibi özellikleri sayesinde anne sütü saklama kapları annelerin öncelikli tercihlerinden biri haline geliyor. Anne sütü saklama kapları genel olarak cam veya polipropilen malzemelerden üretiliyor. Cam süt saklama kapları doğal malzemeden üretilmesi ve kolay temizlenmesi sebebiyle tercih ediliyor. Cam saklama kabının alternatifi konumundaki polipropilen malzemeden üretilen modeller ise dayanıklı ve hafif olma özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. 

Anne adayları için bir diğer alternatif ise süt saklama poşetleri. Bebeğin hijyen ihtiyaçları doğrultusunda steril bir şekilde üretilen süt saklama poşeti, kullanım kolaylığı sayesinde anneler tarafından tercih ediliyor. Sütün dökülmesini ya da sızmasını engelleyen çift kilit sistemine sahip süt saklama poşeti, hava aldırmayan yapısıyla sütün bozulmadan uzun süre saklanabilmesini sağlıyor. Ayrıca, daha az hacim kaplayan dizaynı sayesinde, süt saklama poşeti annelere buzdolabında çok daha fazla anne sütünü kolayca depolama imkanı sunuyor. 

Peki, süt saklama kapları sütün muhafazası konusunda annelere ne kadar sürelik bir avantaj sunuyor?

Sütünüzü Nerede, Ne Kadar Süreyle Muhafaza Edebilirsiniz? Bu sorunun cevabı, saklama koşullarına göre değişiyor. Ancak, anne sütünün saklandığı ortama göre saklama kaplarında bozulmadan, kullanıma hazır bir şekilde muhafaza süreleri;

  • oda sıcaklığında anne sütü 3 saat
  • buzdolabının içinde 3 gün
  • derin dondurucu içerisinde 3 aya kadar.

Buzdolabı ya da derin dondurucunun kapağının açılma sıklığı, anne sütünün bulunduğu saklama kabının buzdolabı ya da derin dondurucu içindeki konumu dahi bu süreleri etkileyebiliyor.

Kısacası, hassas bir gıda olan anne sütünün saklama koşulları da hassasiyet gerektiriyor. Anne, gerekli koşulları ve uygun ortamı sağlarsa sütünü kolaylıkla uzun bir süre muhafaza edebilir, bu sayede de bebeğinin beslenme düzenini daha rahat bir biçimde takip edebilir.

Daha Fazla Kaynak