Beslenme

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalıdır?

Bebeğiniz hızla büyüyor. Anne sütünün artık ona yetmediğini hissediyorsunuz. Öyleyse, ek gıdaya geçiş dönemine adım atıyorsunuz. Birçok anne için sorularla dolu bu sürece rahatlıkla geçiş yapabilmenizi teminen, sizler için bazı önemli bilgiler derledik.

Bebek beslenmesi konusunda anne sütünün yeri doldurulamaz. Ancak bebeğin belli bir olgunluğa erişmesiyle birlikte, anne sütü onun besin ihtiyacını karşılayamamaya başlar. Diğer bir deyişle, bebeğin ek gıda ile tanışma zamanı gelmiştir. Ancak, bu geçişin doğru bir biçimde yapılması gerekmektedir. Yavrunuzun gelişimini, bebek kilo tablosu kullanarak düzenli olarak takip etmenizi öneriyoruz.

Bu bağlamda, faydalanabileceğiniz birbirinden farklı bebek ürünleri mevcuttur. Örneğin, bebeğinizin severek kullanabileceği bir biberonla, sıvı gıdaları yavrunuza rahatlıkla yedirebilirsiniz. Isıya dayanıklı cam biberonlardan damaklı biberonlara, gaz önleyici modellerden kuplu ürünlere, çok farklı biberon seçenekleri mevcuttur. Bebeğinizin ihtiyacına uygun bir model mutlaka bulabilirsiniz. Bununla birlikte, yavrunuza bebek yemekleri vermek için, yine bebeklerin kullanımına özel, onların anatomik yapıları ve hijyen ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilmiş mama kapları ve kaşıkları bulunmaktadır. 

Bu tür fonksiyonel ürünlerin yanı sıra bebeklerin çeşitli alışkanlıkları kazanmasını sağlayan ürünler de mevcuttur. Ek gıdaya geçişle su ihtiyacı artan bebeklerin, su tüketimini doğru şekilde yapabilmesi için alıştırma bardakları kullanılmaktadır. Biberon ve bardak başlığı ile iki farklı kullanım opsiyonu sunan bu ürün sayesinde, bebeğinize su içirmek kolaylaşacaktır. Diğer özel bir ürün, meyve süzgecidir. Bebeğinizin ek gıdaya geçişi sürecinde sebze ve meyveler önemli bir rol oynayacaktır. Bebek, kaşıkla yemek yemekte zorlanıyorsa, meyve süzgeci imdadınıza yetişebilir. Meyve süzgecine yerleştirilen ve püre haline getirilmiş meyve ya da sebze, ürünün delikli silikon ucu sayesinde bebek tarafından rahatça emilerek tüketilecektir. Ayrıca meyve süzgeci, yutma ve boğulma risklerini de ortadan kaldırarak annelere güvenle kullanım imkanı sunmaktadır.

Uygun ek besinleri, doğru bir şekilde bebeğe vermek büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin ihtiyaçları için özel dizayn edilmiş ürünlerle bu geçiş dönemini daha rahat atlatabilir, bir yandan bebeğinizin ihtiyacı olan şekilde beslenmesini sağlarken, öte yandan hijyen şartlarını zorlanmadan oluşturabilirsiniz. Küçük bir araştırmayla size en uygun ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Tüm annelere bebekleriyle mutlu bir yaşam dileriz!

Daha Fazla Kaynak