Beslenme

Anne Sütünü Saklamak İçin En İdeal Materyal Nedir?

Anne sütü üretimi, bebeğin doğumu ile başlayan ve sütten kesilene kadar devam eden bir süreçtir. Her bebeğin emme alışkanlığı farklılık göstermekte, kimi annelerin bebeğe sütü dahi yetmezken, kimi annelerin sütü artmaktadır. En ideal durum annenin bebeğini emzirmesi olmakla birlikte, bazı durumlarda anne, emzirmek için bebeğinin yanında olamamaktadır. Süt sağma yöntemi sayesinde sütü çok gelen anneler fazla sütü saklayabilmekte, çalışan anneler ise yokluklarında dahi süt pompası ile sağdıkları sütlerini bebeklerine kolayca ulaştırabilmektedirler.

Süt Saklama Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne sütü saklama konusunda dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Süt saklamak için özel olarak dizayn edilen ve üretilen süt saklama poşeti ile kapları bulunmaktadır. Bu bağlamda, sütü muhafaza etmek amacıyla kullanılacak ürünlerde şu özelliklere dikkat etmek önemlidir:

- BPA ve BPS gibi toksik maddeler içermemelidir.
- Sterlize edilmiş olmalıdır.
- Üzerinde, sütün miktarını gösteren ölçek ile tarih yazılacak etiket kısmı yer almalıdır.
- Kesinlikle hava almayan bir yapısı olmalıdır. Özellikle çift klipsli poşetler bu bakımdan tercih edilmektedir.
- Buzdolabı ya da derin dondurucuda çok fazla yer kaplamayacak bir yapıda olmalıdır. Bunun için özel üretilmiş vakumlu poşetler bulunmaktadır.

Cam, yapısı itibarıyla süt saklamak için en ideal materyal olmasına karşın, sıcak ve soğuk değişiminden ötürü çatlama riski, sabit yapısından dolayı daha fazla yer kaplama ihtimali nedenleriyle çokça tercih edilmemektedir. 

En Çok Tercih Edilen Saklama Yöntemi Polipropilen Süt Saklama Poşetleri

Anne sütü saklamak için en ideal ürünler, sağlığa hiçbir olumsuz etkisi bulunmayan polipropilenden üretilen süt saklama poşetleri ve kaplarıdır. Özellikle poşetler tek kullanımlık yapıları, hava almayı engelleyen çift klipsli kilitleri ile oldukça pratik kullanıma sahiptirler. Süt saklama kapları ise birden çok  kullanılabilme özelliği ile öne çıkmaktadırlar. Bu tür kaplar, her kullanımdan önce mutlaka sıcak su ve doğal sabun yardımıyla yıkayarak sterilize edilmeli, ayrıca iyice kurulanmalıdırlar. Bakteri oluşumuna neden olabilecek her dış etki, çok değerli anne sütünün bozulmasına yol açabilir.

Buna ek olarak saklama koşullarına göre de sütün kullanım ömrü değişmektedir. Anne sütü, oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda ise 3 aya kadar muhafaza edilebilmektedir.

Özetle, bebeğin gelişimi için kilit role sahip anne sütünün saklamasında, sütün yapısını bozmayacak, kokusuz, zararlı madde içermeyen ve uzun süreli saklama koşullarını sağlayabilecek ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Kaynak