Beslenme

Emzirirken Su İçme İhtiyacı Duymanın Sebebi Nedir?

Bebeğin besin ve su ihtiyacının tamamı, belli bir dönem anne sütü tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, anne sütünün düzenli üretimi bebek için hayati öneme sahiptir. Annenin bebeği kadar, kendine de iyi bakması gerekmektedir. Kendi ihtiyaçlarının farkında olan emziren anneler, bunları karşılayarak aslında bebeklerinin de ihtiyaçlarına cevap vermiş olurlar. 

Anne süt üreterek bunu bebeğine verdikçe, vücudu bir yandan sıvı kaybeder. Sıvı ihtiyacı artan annenin, kaybettiği sıvıyı yeniden vücuduna kazandırması gerekmektedir. Bu bakımdan, anne sütünün temel hammaddesinin su olduğu düşünülürse, emziren kadınların bol su tüketmeleri önemlidir. Bebek bakımı yorucu ve hiç bitmeyen bir mesai olduğu için, bu süreçte anne yorgun düşebilmekte ve kendi ihtiyaçlarının doğru bir şekilde ve zamanında karşılamayı ihmal edebilmektedir. Annenin sıvı ihtiyacını karşılama konusunda zafiyet yaşamasını engellemek için önerimiz, emziren annelerin sürekli ve kolaylıkla ulaşabilecekleri yerde su bulundurmalarıdır. Örneğin, emzirme sırasında annenin susuzluğu artacak ve su içmek isteyecektir. Emzirme sürecini bu ihtiyacını karşılamak için bölerse, bu bebekte bir rahatsızlık yaratabilir. Anneler genellikle, ihtiyaçlarını es geçerek yavrularını beslemeye devam ederler. Ancak, kesinlikle unutulmaması gereken nokta, annenin beslenme düzeni ile süt kalitesinin birbiri ile çok yakından ilişkili olduğudur. Su ihtiyacının zamanında ve gereğince gideren annenin süt kalitesi de yüksek olacaktır.

Sıvı ihtiyacının giderilmesi için sadece su kullanmanız gerekmez. İçinde bulunduğunuz mevsime ait meyve ve sebzelerin suyunu sıkarak hazırlayacağınız meyve suları ile de sıvı ihtiyacınızı sağlıklı bir biçimde karşılayabilirsiniz. Emzirme döneminde kafein içeren kahve ve çayın yanı sıra şekerli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyoruz.

Annenin metabolizması bebek emzirme döneminde sürekli süt üretmeye programlanmıştır. Bebek düzenli ve sık aralıklarla emzirilse de anne sütü genellikle artmakta ve göğüste birikerek anneyi rahatsız etmektedir. Manuel (tirle) ve otomatik süt sağma pompaları bu konuda annelerin yardımına koşan önemli ürünlerdir. Anne ihtiyaçlarına hitap eden süt sağma pompalarını seçerek vücudunun salgıladığı fazla sütü sağarak, ileride kullanmak üzere depolayabilir.

Sonuç olarak, yaşam kalitenizi artırmanız otomatikman bebeğinizin de yaşam kalitesini artıracaktır. Bu denklemi sürekli aklınızda tutarak, kendinize iyi bakın, ihtiyaçlarınızı hiçbir şekilde ertelemeden karşılayın.    

Daha Fazla Kaynak