Beslenme

Bebeklerde Kusmayı Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebekler çok narin varlıklar. Bu yüzden annenin bebeğini sürekli gözlemlemesi ve onu rahat ettirmesi önemli. Ancak bazı durumlarda hem bebek rahatsız olabiliyor hem de anne telaşlanabiliyor. Bu tür durumların en sık yaşananı ise bebeklerde kusma. Peki, bebekler neden kusar?

Kusma Bir Hastalık Değil İşarettir

Bebekler zorlandıkları için kusabilecekleri gibi bu kusma bir hastalığa bağlı olarak da gerçekleşebiliyor. Dolayısıyla bebeklerin kusması bir hastalık olarak değil, bir işaret ya da semptom olarak değerlendiriliyor. Anneye bu noktada düşen görev, bebeğinin neden kustuğunu doğru biçimde gözlemlemesi.

Anormal Bir Durum Gözlemlediğinizde Mutlaka Doktorunuza Başvurun

Bebek zorlama sonucu kusuyorsa, bu tür kusma fizyolojik olarak adlandırılıyor ve herhangi bir tehlike arz etmiyor. Özellikle gözlerini dünyaya yeni açan bebeklerde fizyolojik kusma sık olarak görülebiliyor. Süt kesiği biçimindeki bu tür kusmalar normal karşılanırken, bebeğin kusarken zorlanması ya da kusmanın fışkırarak gerçekleşmesi durumunda anneye bir an önce bebek doktoruyla temas etmesini tavsiye ediyoruz. Bu bakımdan, annelerin bebeklerde kusmanın sebeplerini bilmeleri gerekiyor.

Kusmayı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Normal kabul edilen fizyolojik kusmayı azaltmak için de anne bazı yöntemlere başvurabiliyor.

- Bebek, imkan varsa her zaman anne sütüyle beslenmeli.
- Anne sütü almada bir sıkıntı varsa, mama tercihleri kusmayı önleyici mamalardan yapılmalı.
- Beslenmesi tamamlanan bebeğin gazı çıkarılmalı ve anne bebeğini hemen yatırmamalı.
- Kusma su kaybına sebep olacağından ötürü anne kusan bebeğine az miktarda su vermeli. Ancak bu işlem kusmanın hemen ardından yapılmamalı, bebeğin midesi dinlendirilmeli.
- Anne kusan bebeği her zamankinden daha kısa emzirmeli ve sindirim sistemine dinlenme şansı tanımalı.

Bebek her yerde kusabileceği için annelere bebek bakım çantalarında ıslak havlu taşımalarını öneriyoruz. Yenidoğan bebekler için özel olarak üretilen ıslak havluların yanı sıra her yaştaki bebeklerin kullanımına yönelik ıslak mendiller de bulunuyor. Bu tür ürünleri alırken, pamuklu yapıya sahip olmasına, içeriğinde alkol ya da parfüm barındırmamasına ve bebeğin hassas cildine uygun bir yapıda olmasına dikkat edilmesini öneriyoruz. Bu tür pratik ürünler sayesinde anne bebeğinin hijyen ve temizliğini hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Daha Fazla Kaynak