Beslenme

Yenidoğan Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bebek gelişiminin istenilen biçimde ilerlemesi için annenin bu konuda doğru bilgilere sahip olması gerekiyor. Özellikle yenidoğan bebek bakımı hususunda annelerin çok dikkat etmesi önemli. Yenidoğan beslenmesinden uykusuna kadar özenle planlaması gereken süreçleri anne, doktoruna danışarak yönetebiliyor. Aslında yenidoğan bebek annesini emiyorsa, anne sütü tek besin kaynağı olarak bebeğe yetebiliyor. Bebek belli bir olgunluğa gelene kadar da anne sütünden başka bir besin maddesine ihtiyaç duymuyor.

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmeli?

Hal böyle olunca dünyaya yeni gözlerini açan bir bebeğin beslenme düzeninin anne sütü üzerine kurgulanması gerekiyor. Bu çerçevede, annenin dikkat etmesi gereken temel noktalar şunlar:

- Anne sütü annenin vücudu tarafından üretiliyor. Bu nedenle de annenin beslenme düzeni süt miktarını ve kalitesini doğrudan etkiliyor. Annenin bu gerçeği göz önünde bulundurarak beslenmesine dikkat etmesi önemli.
- Yenidoğan bebek çok az yemekle birlikte gün içerisinde sık sık annesini emmek istiyor. Bu bağlamda, annenin gün içerisinde 8 ila 12 defa yavrusunu emzirmesi gerekebiliyor. Bu da anne için oldukça yorucu bir süreç. Anne, fazla sütünü sağarak kendi dinlendiği zaman dilimlerinde bebeğin biberonla anne sütü alması sağlanabiliyor.
- Anne kendini çok fazla zorlamamalı. İlk kez bebek emziren annede mastit ya da göğüs ucunda çatlama gibi sıkıntılar oluşabiliyor. Bu da annenin emzirme sırasında büyük acı duymasına, daha ilerleyen durumlarda bebeğini emzirememesine kadar gidebiliyor.
- Annenin beslenme düzeni ve bebeğin emme sırasında hava yutması bebekte gaz oluşumuna sebep olabiliyor. Kolik de denilen bu sorun bebeği rahatsız ederek uyku ve beslenme düzeninin bozulmasıyla sonuçlanabiliyor. Bu bakımdan, annenin diyetine dikkat etmesi önemli.

Bebek Ürünleri En Büyük Yardımcılarınız

Emzirme döneminde annenin karşılaşabileceği sorunları çözmesine yardımcı olabilecek birçok bebek ürünü bulunuyor. Anne bu ürünleri kullanarak bebeğinin daha rahat bir gelişim göstermesini sağlayabiliyor. Bu çerçevede;

- Anti-kolik biberon kullanarak bebeğin gaz sancısı yaşamasının önüne geçebilir. Emzikte yer alan kanallar sayesinde hava alan biberon, bebeğin beslenme sırasında hava yutmasını engelliyor.
- Silikon göğüs koruyucu, özellikle meme ucu çatlayan ya da tahriş olan annelerin, acı çekmeden bebeklerini uzun süreli emzirmelerini sağlıyor.
- Süt pompaları manuel eve elektrikli modellerde üretilip, annenin fazla sütünü sağarak muhafaza edebilmesine olanak veriyor.

Kısacası, anne birçok noktaya dikkat ederek ve yardımcı bebek ürünleri kullanarak özel bir bakım isteyen yenidoğan bebeğine en güzel şekilde bakabiliyor.

Daha Fazla Kaynak