Beslenme

Yenidoğan Bebeklerde Reflü Nasıl Olur, Neler Yapmak Gerekir ?

Bir bebek yaşamsal fonksiyonlarını kendi başına sürdürebilecek bir vücut yapısıyla dünyaya gelse de gelişimini sürekli bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Bu bağlamda, bazı organların yeterince gelişmiş olmaması bebeklerin bazı hastalıklara daha yatkın olmasına sebep olabiliyor. Bu tür hastalıklardan en çok bilinenlerden birisi ise bebeklerde reflü.

Fizyolojik Temelli Reflü

Bebekte reflü görülmesinin altında yatan temek neden, mide ile sindirim borusunu ayıran kapakçığı açıp kapatan kasların yeterince gelişmemiş olması. Bu sebeple de bazı durumlarda mide sıvısı bebeğin yemek borusuna kaçabiliyor ve reflü oluşabiliyor. Ancak, sakın telaşa kapılmayın, başta da belirttiğimiz gibi söz konusu reflü oluşumu tamamen fizyolojik temelli olduğu için bu tür reflü hastalıkları tehlikeli grupta değerlendirilmiyor.

Kusma En Önemli Reflü Belirtisi

Bebeklerin çoğunlukla tecrübe ettikleri fizyolojik reflü, bir hastalık olarak dahi kabul edilmese de bebeğin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durum. Ancak, özellikle yenidoğan bebeklerde gaz sancısı ile reflü anneler tarafından karıştırabiliyor. Anne bebeği gaz sancısı çekiyor sanırken, aslında bebek reflüden dolayı rahatsızlık duyabiliyor. Bu durumda, annelerin bebeklerde reflü belirtilerini iyi bilmeleri önemli. Fizyolojik reflünün en sık görülen belirtisi ise kusma. Buna karşın, reflü birçok hastalıkla kolaylıkla karıştırılabilen bir rahatsızlık. Annenin, bu tür durumlarda bebeğini gözlemlemesi gerekiyor. 

Reflü Riskini Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Anne, bebeğinde reflü belirtilerini tespit ettikten sonra reflü tedavisine geçiliyor. Başta da belirttiğimiz gibi fizyolojik reflü bir hastalık olarak kabul edilmediği için birkaç hususa dikkat edilerek bu rahatsızlığı gidermek mümkün. Bu çerçevede;

- bebek az miktarla ancak sık sık beslenmeli,
- her beslenmeden sonra gaz çıkarılmasına dikkat edilmeli,
- beslenmenin ardından bebek yatırılmamalı,
- bebeğin yatırılması gereken durumlarda ise başının biraz yüksekte kalmasına dikkat edilmeli.

Özellikle yenidoğan bebeklerde reflünün yanı sıra gaz sancılarına da dikkat etmek gerekiyor. Bu bağlamda, anne anti-kolik özelliğe sahip biberonlar kullanarak anne sütünü bebeğine verebiliyor. Biberon seçiminde polipropilen ya da saf borosilikat cam malzemeden üretilmiş, emzik ucunda yer alan kanallar sayesinde bebeğin beslenme sırasında hava yutmasını önleyen, ani ve yüksek ısı değişimlerine dayanıklılığı sayesinde kolayca sterilize edilebilen, ergonomik yapısıyla kolay doldurulan ve temizlenen modelleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Daha Fazla Kaynak