Oyuncak Seçimi

Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Çocuk gelişiminde gıda tüketimi kadar oyuncaklarla zaman geçirme evreleri de çok büyük önem taşır. Çocukların el becerisi kazanma, zeka ve reflekslerinin güçlenmesini sağlayan oyuncakların seçimi esnasında da dikkatli olunması gerekir. Nitekim, günümüzde birçok anne ve baba oyuncak satın alımlarında özensiz davranır. Bunun için öncelikle oyuncakların çocuklar için sadece basit bir zaman geçirme aracı olmadığını kabullenmek gerek. Bununla birlikte oyuncak seçimi esnasında alınan ürünün sağlık açısından da oluşturabileceği reaksiyon durumlarının araştırılması gerekir. Özellikle de alınacak olan oyuncakların kimyasaldan uzak, sadece doğal malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tip oyuncaklar genellikle ahşap, bez ve pelüş ürünlerden oluşmaktadır. Sağlık açısından güvenilir, kullanımı çok kolay olan bu oyuncaklar, aynı zamanda da çocukların hayal gücünü de geliştirecek etkilere sahiptir. Her çocukta var olan ve açığa çıkmayı bekleyen doğal yetenekleri hızlıca pekiştirecek olan bu tarz oyuncaklar, onların gelecek yıllarda çok daha mutlu bireyler olmaları adına büyük katkılar sağlayacaktır.

İçeriğinde kimyasal madde bulunmayan oyuncaklar tercih edilmeli

Bebek oyuncaklarının seçimi esnasında ise sizler onların algı ve duyularının gelişmesini sağlayan çeşitlere odaklanmalısınız. Özellikle çıngırak oyuncaklar ve pelüş oyuncaklar bebeklerin dikkatini belli bir yöne toplama özelliğine sahiptir. Ancak bir kere daha belirtmek isteriz ki bu tarz bebek oyuncak ürünlerinde de kimyasal madde olup olmadığını iyice araştırmalısınız. Demir, cam ve çabuk kırılmaya müsait ufak parçalı ürünler genellikle kimyasal boyalarla üretilmektedir. Bu tür ürünler bebeklerin ateşlenme, ishal ya da kusma gibi hastalıklar geçirmesine sebebiyet verebilir. Çünkü kimyasal boyalar oyuncaklar üzerinde biriken mikropların kalıcı olmasına yol açar. Bu da bebeklerin ten ve ağız yoluyla çeşitli mikroplar kapma olasılığını arttırır. Bu sebepten dolayı seçilen tüm oyuncakların doğal ve zararsız malzemelerden üretilmiş olmalarına dikkat etmek gerekir.

 Tüm bunların dışında 3-9 yaş aralığındaki çocuklarda oyuncak seçiminde gizli mesaj etkisini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Şiddeti özendiren ve farklı kafa karışıklığına sebep olacak oyuncaklardan ziyade, eğitici oyuncak çeşitlerini deneyerek onlara daha eğlenceli ortamlar hazırlayabilirsiniz.

 Unutmayın ki, oyuncak seçiminde göstereceğiniz bu tarz özverili tutumlar, çocuğunuzun tüm hayatı boyunca yanlarında taşıyacakları güzel bir anıya dönüşecektir.

Daha Fazla Kaynak