Hamilelik

Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Nasıl Bastırılır?

Hamilelik döneminde anne adayının birçok alışkanlığı değişiklik gösterebiliyor. Annenin yeme alışkanlığı da bu değişimden nasibini alabiliyor. Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra annede iştah artışı, sürekli açlık hissi gibi etkiler baş gösterebiliyor. Sağlıklı hamilelik geçirmek isteyen anne adaylarının gebelikte beslenme düzenini çok iyi bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Bu bağlamda, anne adayının öncelikle öğün düzenini oturtması, sürekli acıkma hissini doğru yöntemlerle bastırması gerekiyor.

Anne Adayı Neden Birden Acıkır?

Annede birden ortaya çıkan bu açlık nöbetlerinin bilinen birkaç sebebi bulunuyor.

- Bebek büyüdükçe, beslenme ihtiyacı da artıyor. Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra bebeğin büyüme hızı da artış gösteriyor. Bir başka deyişle, bebek artık daha fazla besine ihtiyaç duyabiliyor. Bu da anne adayında ani açlık hissinin oluşmasına ve kendini sürekli aç hissetmesine sebep olabiliyor.

- Hamilelik döneminde bebek tamamen anneye bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. Bu bağlamda hamilelik döneminde anne besin ihtiyacının yanı sıra normalin çok üzerinde sıvı ihtiyacı da duyabiliyor. Ancak, anne adayının aşırı sıvı tüketmesi halinde de açlık hissi oluşabiliyor.

- Ani bastıran açlık hissini doyurmak için annenin hızlı ve yeterince çiğnemeden yemek yemesi kısa sürede yeniden açlık hissi oluşmasına zemin hazırlayabiliyor. Bu çerçevede, annenin yavaş ve yeterince çiğneyerek yemek yemesi tokluk hissinin oluşmasına yardımcı oluyor.

Söz konusu sebeplerin varlığını kendi üzerinde teşhis eden anneler, sorunun çözümüne daha kolay ulaşabiliyor. Bu bağlamda, ilk yapılması gereken bir beslenme düzeni oluşturmak. Annenin öğünlerini belirleyerek, bunları atlamadan ve hamilelikte özellikle sindirim konusunda zorluk yaşatmayacak besinleri tercih edeceği bir düzen daha az acıkmasına yardımcı olabiliyor. Hafta hafta gebelik takibi yapılarak beslenme düzeninin hamilelik dönemine göre sürekli güncellenmesi gerekiyor. 

Atıştırmalıklarda Doğal Besinleri Tercih Edin

Anlık gelen açlık hissini bastırmak için de anne adaylarının atıştırmalıkları önceden belirlemesi ve elinin altında bulundurması faydalı olabilir. Hazır gıdalar yerine, fındık, badem ve ceviz benzeri çiğ kuruyemişler, doğal yöntemlerle kurutulmuş meyveler atıştırmalık için tercih edilebilecek doğru seçenekler.

Kısacası, annenin hamilelik boyunca beslenmesini düzenlemesi, bir yandan onun sağlıklı bir gebelik geçirmesini, öte yandan da bebeğinin ihtiyacı olan besin maddelerini doğru şekilde almasını sağlıyor.  

Daha Fazla Kaynak