Hamilelik

Hamilelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hamilelik, annenin sağlığına çok dikkat etmesi gereken önemli bir dönem. Öyle ki annenin sağlığını kaybetmesi bebeğin gelişimini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Anne adayı her ne kadar dikkat etse de özellikle mevsim değişimlerinin yaşandığı zamanlarda hamilelikte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz olabiliyor. Peki, hamilelikte soğuk algınlığına yakalanan anne ne yapmalı?

- Soğuk algınlığı virütik bir rahatsızlık olup, tedaviye yönelik özel bir ilaç bulunmuyor. Bu bağlamda, bakteri kaynaklı hastalıklara etki eden antibiyotiklerin soğuk algınlığında kullanılmaması gerekiyor.
- Yüksek ateş ve yoğun ağrı durumlarında anne adayının ilaç kullanması gerekebiliyor.  Bu tür durumlarda, doktor kontrolü haricinde kesinlikle ilaç kullanılmamasını öneriyoruz.
- Anne adayının sürekli dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi, vitamin ve mineral takviyesi alması gerekiyor.
- Soğuk algınlığı bebeğe herhangi bir zarar vermiyor. Ancak, hastalığın ilerlemesi ve zatürreye çevirmesi durumunda gebelik riske girebiliyor.
- Hastalık sebebiyle anne adayının hapşırması ya da öksürmesinin de bebeğe herhangi bir zararı bulunmuyor.
- Boğaz yanması, ardından iltihaplanması gibi durumlarda ivedilikle doktora başvurulması gerekiyor.

Hastayken Sütünüzü Sağıp Verebilirsiniz

Anne, bu tür hastalıklara sadece hamilelikte değil doğumdan sonra da yakalanabiliyor. Özellikle emziren anneler için riskli olan bu durumun çözümü için kullanılabilecek bazı bebek ürünleri bulunuyor. Bunların en önemlisi göğüs pompaları. Anne, fazla sütünü bu pompalar sayesinde sağarak, hastalık dönemlerinde bebeğe kolaylıkla verebiliyor. İhtiyaca göre elle çalışan manuel göğüs pompası  ile otomatik çalışan elektrikli süt pompası arasında tercih yapılabiliyor. Manuel süt sağma makineleri basit mekanizması, hafif yapısı ve kolay temizlenebilme özelliğiyle öne çıkıyor ve taşımaya oldukça uygun. Elektrikli süt sağma makineleri ise uzun süreli süt sağma için tercih ediliyor.

Biberon ve Emzik Seçimi Oldukça Önemli

Sağılan sütü vermek için kullanılacak biberon ve biberon emziğini de seçerken dikkat etmek önemli. Soda kireç silis camından ya da polipropilenden üretilen biberonlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra hava akışı sağlayan anti-kolik özelliğe sahip biberon emzikleri kullanarak, gaz sorununun da önüne geçmek mümkün. Emzik modelini ise bebeğinizin alışkanlıklarına göre damaklı ya da yuvarlak emzikler arasından seçebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak