Hamilelik

Hamilelikte Nasıl Ruhsal Değişimler Yaşanır Bunlar Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerden biri. Bu dönemde anne adayı, fiziki durumunun yanı sıra psikolojik olarak da büyük değişimler yaşayabiliyor. Bu sebeple, gebelikte kadınların hamilelik psikolojisi konusuna oldukça hassas yaklaşmaları gerekiyor. Öyle ki hamilelik, özellikle ilk kez yaşanıyorsa, vücudun salgıladığı hormonlar sebebiyle annenin psikolojisini olumlu veya olumsuz pek çok şekilde etkiliyor. 

Söz konusu değişim anne adayının hamile kaldığını öğrendiği ilk andan itibaren başlayabiliyor. Bu değişimin en önemli belirtisi, hamile kalan kadının eskiye nazaran çok daha hassas ve duygusal olması. Anne adayının duygu durumu sürekli değişebiliyor, hatta zaman zaman sebepsiz yere ağlayabiliyor. 

Anne Adayı Kaliteli Zaman Geçirmeli

Böyle bir ruh hali içinde müstakbel annenin kesinlikle hayatın rutinini devam ettirmesi, gündelik yaşantısını bozmaması gerekiyor. Anne adayının gebelik dönemi boyunca kendini mutlu eden aktivitelere katılması, kaliteli zaman geçirmesi en az sağlığına dikkat etmesi kadar önemli. Buna ek olarak, annenin hamilelik dönemi boyunca kendini mutsuz edecek olay ya da haberlerden uzak durmaya itina göstermesi gerekiyor. Özellikle anne adaylarına doğum, bebek bakımı gibi alanlardaki kötü haber ve tecrübelerden kesinlikle haberdar olmaya çalışmamalarını öneriyoruz.

Psikolojik Sağlık Fizik Sağlığı Kadar Önemli

Hamilelikte psikolojinin bebek üzerinde nasıl bir etkisi olduğu halen net bir biçimde bilinemiyor. Ancak annenin stresli ya da üzgün olmasından ötürü erken doğum olaylarına sıklıkla rastlanabiliyor. Bu bağlamda, bebeğin doğuma kadar düzgün bir gelişim gösterebilmesiyle annenin psikolojik olarak sağlıklı olmasının doğrudan bağlantısı olduğunu söylemek mümkün. 

Gebelikte psikoloji önemli bir konu olmakla birlikte annenin bu sürece fiziki olarak hazırlık yapması da bu zorlu süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olabiliyor. Anne adaylarının bebekleri için gerekli bebek ürünlerini hamilelik dönemimde araştırması ve uygun olan ürünleri alması, annenin dikkatini başka yere vermesini, bebeğinin odasını hazırlamaya başlaması, aynı zamanda da bebeği için bir şeyler yapıyor olduğu hissini yaratarak mutlu olmasını sağlayabiliyor. 

Bu bağlamda, anne adayları bebekleri için pudra, pişik kremi, tırnak makası, saç fırçası, burun temizleyicisi gibi bebek bakım ürünlerinin yanı sıra uygun biberon ve emzik gibi yardımcı ürünleri gebelik döneminde araştırmaya ve ardından almaya gönül rahatlığıyla başlayabilir.   

Daha Fazla Kaynak