Hamilelik

Hamilelikte İlaç Kullanılabilir mi ?

Hamilelik döneminde anne adaylarının tereddüt ettiği önemli konulardan biri ilaç kullanımı. Gebelikte ilaç kullanımı, oldukça hassas bir konu ve bu nedenle, anne adayının ilaç kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekiyor. Bazı durumlarda anne, kronik bir rahatsızlıklarından ötürü hamilelik öncesi kullandığı ilaçları devam ettirmek zorunda kalabiliyor. Peki, hamile kaldığınız durumda ilaç kullanımı konusunda nelere dikkat etmeniz önemli?

Hamilelikte İlaçlar 5 Farklı Kategoride Değerlendiriliyor

Bilimsel olarak hamilelikte kullanılan ilaçlar, anne ve bebeğine etkisine göre beş farklı kategoriye ayrılıyor.

- A grubu ilaçlar, annenin gönül rahatlığıyla kullanabileceği sınıfı oluşturuyor. Bu tip ilaçların üç aylık ve üzeri bebeklere bir zararı ya da yan etkisi bulunmuyor.
- B grubu ilaçlar, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde bebeğe zararı olmadığı kanıtlanan grup olmakla birlikte, mutlaka doktor kontrolüne ihtiyaç duyuluyor.
- C grubu ilaçlar, hayvanlar üzerinde hiç denenmeyen ya da deneme sonucu yavruya bazı zararlar verdiği ortaya çıkan ilaçlar olup, çok mecbur kalınması durumunda, doktor kontrolünde kullanılabiliyor.
- D grubu ilaçlar, bebeğe zarar verme ihtimali yüksek ilaçlardır. Bu tür ilaçlara ancak, annenin hayati tehlikesi olduğu durumlarda başvurulabiliyor.
- X grubu ilaçlar ise anne karnında bebeğe kalıcı zarar verdiği kanıtlanmış ilaçları temsil ediyor. Bu tür ilaçların kullanımı hamilelikte kesinlikle yasak. 

Emziremediğiniz Durumlarda Sütünüzü Sağabilirsiniz

Buna ek olarak, hamilelikte ağrı kesici gibi reçete ile satılmayan daha basit ilaçları dahi doktorunuza başvurmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. İmkan olması durumunda ise en güzel seçenek, hamilelik boyunca hiçbir ilaç kullanmamak. Anne adayının uyku ve beslenme düzenine dikkat edip, sağlığını korudukça bu hedefine ulaşabilmesi mümkün. Ayrıca, hastalık durumunda annenin ilaç kullanımı kadar, bulaşıcı bir hastalığa yakalandı ise bunu bebeğe bulaştırmaması da önem kazanabiliyor. 

Böyle durumlarda, anne bebeği emzirmek yerine sağdığı sütüyle yavrusunu besleyebiliyor. Süt sağmak için anneler iki alternatif arasından kendine en uygununu seçebiliyor. Kullanımı ve temizliği pratik, hafif ve taşınması kolay bir ürün olan manuel süt sağma makinelerinin en büyük eksiği çalışmak için insan gücüne ihtiyaç duyması. Elektrikli model ise insan enerjisine ihtiyaç duymadığı için uzun süreli kullanımlar için ideal bir tercih olarak görülüyor. Bunun yanında farklı sağım seviyeleri, masaj özelliği ve tek elle kontrol edilebiliyor olması ile de avantaj sağlıyor.

Daha Fazla Kaynak