Hamilelik

Hamilelik Sonrası Alınan Kiloları Hemen Vermeye Çalışmak Zararlı mıdır ?

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı diyetine ne kadar dikkat ederse etsin hamilelik sonrasında arzu ettiği bedene düşemeyebiliyor. Gebelik boyunca doktor gözetiminde spor yapmayan ya da beslenmesine çok dikkat etmeyen anne adaylarının doğumun hemen ertesinde eski bedenlerine dönmelerini beklemeleri de pek gerçekçi değil. Doğumun hemen ertesinde eski hale dönmek için bilinçsizce yapılan diyetler hem yeni doğum yapan annenin sağlığını hem de bebeğe verilen süt kalitesini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Hızlı Kilo Vermek Annenin ve Bebeğin Sağlığına Zarar Verebilir

Birçok anne, lohusa psikolojisinin de baskısıyla bir an önce zayıflamak için acele edebiliyor. Hal böyle olunca da zayıflamanın yollarını arayan anne hızlı kilo verdirici diyetler uygulayabiliyor. Anne, doğru zayıflama yöntemleri seçmiş olsa dahi özellikle doğumdan sonraki ilk aylar bu amaç için hiç uygun değil. Öyle ki bebeğin tek besin kaynağının anne sütü, en büyük yardımcısının ise anne olduğu böyle bir dönemde annenin kendine çok iyi bakması gerekiyor.

Doğum Sonrası Annenin Çok Fazla Enerjiye İhtiyacı Olur

Özellikle hamilelik sonrası annenin çok fazla enerjiye ihtiyacı olacağı düşünüldüğünde, zayıflamak için özel diyetler uygulamak yerine protein, vitamin ve mineral ağırlıklı beslenme düzeninin benimsenmesi önemli. Bu bağlamda hem sağlıklı kalmak hem de kaliteli anne sütüne sahip olmak isteyen anne;

- Protein ihtiyacı için yumurta, et ve süt ürünleri tüketmeli,
- Taze sebze ve meyve yemeli, tercihlerini ise mevsim ürünlerinden yana kullanmalı,
- Tatlı tüketimini azaltmalı hatta mümkünse kesmeli,
- Başta ekmek olmak üzere unlu mamulleri fazla tercih etmemeli,
- Ve en önemlisi bol su tüketmeli.

Diğer taraftan, emzirmenin anneye kilo kaybettireceği yönünde yaygın düşünceler de bulunuyor. Gerçekten de emzirmek oldukça kalori yaktıran, dolayısıyla annenin kilo vermesini sağlayan bir durum. Ancak, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu sürecin doğru beslenmeyle desteklenmesi şart. Aksi takdirde, ya annenin süt kalitesi bozuluyor ya da kontrolsüz kilo vermek sebebiyle annenin sağlığı bozulabiliyor.

Özetle, kendine önem veren, bunun doğal sonucu olarak da hamilelik öncesi görüntüsüne bir an önce kavuşmak isteyen annenin, doktorun yönlendirmesiyle uygulayacağı doğru bir diyetle bu isteğine kavuşacağının ancak bebeğin gelişimini sağlamak için de acele etmemesi gerektiğinin bilincinde olması gerekiyor.

Daha Fazla Kaynak