Hamilelik

Hamilelik Döneminde Vitamin Kullanılabilir mi ?

İnsan vücudu birçok ihtiyacını dışarıdan karşılıyor. Vücut dengesinin sağlanması düzenli beslenmenin yanı sıra mineral ve vitamin ihtiyacının doğru şekilde giderilmesiyle mümkün. Özel bir dönem olan hamilelikte bu ihtiyaçlar daha önemli hale geliyor. Peki, hamilelikte beslenmenin doğru şekilde yapılmasıyla vücudun vitamin ihtiyacı karşılanabilir mi, anne dışarıdan vitamin takviyesi almaya ihtiyaç duyar mı?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi doğrudan anne adayının vücut durumuna bağlı. Annenin doğru şekilde beslenmesi, bebeğin de gelişiminin istenilen seviyede olmasını sağlıyor. Bu çerçevede, hamileliğin başlamasıyla birlikte anne adayına vitamin takviyesi yapılabiliyor. Öyle ki bazı durumlarda, gebe kalmaya karar veren anne adaylarına hamileliğinden aylar öncesinde bazı vitamin takviyeleri veriliyor. Özellikle folik asit vitamin hapları şeklinde alınabiliyor. Bu sayede, yumurtanın kalitesi ve bunun sonucu olarak da hamile kalma ihtimali artabiliyor.

Vitaminler Ne İşe Yarar?

Hamilelik döneminde de bazı vitaminler, anne karnındaki bebeğin gelişimi için oldukça büyük öneme sahip. Bu çerçevede;
- Anne A vitamini alarak vücut direncini artırabiliyor. Bunun yanı sıra, göz sağlığına da olumlu katkısı bulunuyor.
- B vitamini bağlamında folik asit alımı hamilelik öncesinde ve gebelik sırasında oldukça gerekli.
- En önemli vitamin gruplarından biri olan C vitamini diğer vitaminlerin ve demirin emilimi için kilit rol oynuyor.
- Kemiklerin güçlü kalması ve diş sağlığının korunması için ise D vitaminine ihtiyaç var. Özellikle doğuma yaklaşıldığı dönemlerde anneye D vitamini yüklemesi yapılabiliyor.

Vitamin ilaçları almaya karar veren annenin bunu mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirmesini ve her markanın ilacını da tercih etmemesini öneriyoruz. 

Doğal Yollarla Vitamin Alın

Doğumdan sonra, anne kendinin yanı sıra bebeğinin de vitamin seviyelerini kontrol altında tutmalı. Bu bağlamda özellikle bebek 6 aylık olduktan sonra bazı vitamin ihtiyaçlarını vitamin haplarının yanı sıra doğal yollarla da destekleyebiliyor. Bunun en önemli örneklerinden biri de D vitamini. Güneş D vitamini oluşumunu tetikleyen doğal kaynak. Bebeğin teninin de mevsimine göre bol bol güneş görmesini sağlayamak mümkün. Ancak, bu tür durumlarda mutlaka güneş kremi kullanılmasını öneriyoruz. Buna ek olarak, bebeğin teninde sıcaktan oluşabilecek pişik tarzı deformasyonları önlemek için de yanınızda mutlaka pişik kremi bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.  Bitki özlü ve dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak