Emzirme

Süt Sağma Pompası Nasıl Kullanılır ?

Bebek gelişimi ve bebeğin sağlıklı beslenmesinde anne sütü büyük önem taşır. Özellikle doğumdan itibaren en az bir sene boyunca anne sütüyle beslenen bebeklerin çok daha sağlıklı olduğu gözlenir. Ancak genellikle çalışan annelerin bebeğini emzirme evreleri biraz sıkıntıya girebilir. Belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi gereken bebeğin anne sütü ile beslenmesi ise bebeklerin bağışıklığının sağlıklı gelişimi için dikkate alınması gereken önemli bir konudur. Bu sebepten dolayı da birçok anne süt sağma pompası kullanarak anne sütünü stoklama yöntemini kullanmaktadır. Bu yöntem sayesinde bebekler hem anne sütünden mahrum kalmamış, hem de çok daha sağlıklı beslenmiş olacaktır. Üstelik anne sütünün vermiş olduğu güven hissi sayesinde bebeğiniz kendisini her zaman huzurlu ve güven içerisinde hissedebilir.

Elektrikli süt pompaları neden tercih edilir?

Tüm annelerin iyi bir bebek beslenme süreci oluşturabilmeleri için elektrikli göğüs pompalarının kullanılması önerilmektedir. İlk başta ismiyle tedirgin edici bir etki oluştursa da bu tür pompaların kullanımı olabildiğince pratiktir. Elektrikli süt pompalarının kullanımı oldukça pratik olup, özellikle çift sağımlı elektrikli süt pompaları sayesinde anneler her iki göğsünü de çok kısa süre içerisinde sağma imkanına kavuşurlar. Çalışan anneler için zamanın çok kıymetli olduğu düşünüldüğünde bu tür pompalar, her çalışan annenin elinin altında bulundurmak isteyeceği bir yardımcıya dönüşecektir. Ayrıca elektrikli süt sağma pompaları manuel pompalardan çok daha hafif ve pratiktir. Taşınabilirliği de kolay olan bu pompaların pil ömrü de uzundur. Tek yapmanız gereken şey pompanın ana başlığını göğsünüze yerleştirmek ve süt sağma mekanizmasını çalıştırmaktır.

Ortalama 10 ile  12 dakika arasında gerçekleştireceğiniz sağma işlemi sonunda var olan sütünüzün tamamını sağabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağmış olacağınız sütün hijyenik bir ortamda muhafaza edilmesine de özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun için süt saklama kapları ya da bu iş için üretilmiş poşetleri kullanmanızda yarar vardır. Böylece sağmış olduğunuz sütün besin değerini kaybetmesine engel olabilirsiniz. Unutmayın ki bebeğinizin beslenme düzeninin doğru bir şekilde kurulması, onun hem uyku hem de gelişim süreçlerinde herhangi bir sorun yaşamadan ilerlemesini sağlayacak. Bu sebeple, anne sütünü beslenme düzenine adapte etmek için süt sağma pompalarını mutlaka denemelisiniz.

Daha Fazla Kaynak