Emzirme

Ne Kadar Süre Göğüs Pedi Kullanılmalı?

Annelerin bebeklerini emzirme süreleri annenin sütten kesilmesi, bebeğin emmeyi bırakması birbirinden bağımsız birçok faktöre bağlıdır. Kimi durumlarda annenin göğsünde süt olmasına rağmen bebek anneyi emmek istemezken, bazen de tam tersi durumlar yaşanabilmektedir. Diğer bir deyişle, bebeğin anneyi ne kadar emzireceğini kestirmek imkansızdır. Hal böyle olunca, anne göğsü süt ürettiği müddetçe göğüs pedi kullanmalıdır. 

En uygun göğüs pedi hangisi?

Emziren annelerin en büyük şikayeti kontrolsüz süt akıntılarıdır. Göğüsten sızan süt annenin kıyafetlerini ıslatarak rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca ıslak kıyafetler annenin göğsünde tahrişe, ilerleyen durumlarda da iltihaplanmaya kadar uzanan sıkıntılara sebep olabilmektedir. Bunları önlemenin en doğal ve kolay yolu göğüs pedi kullanmaktır. Göğüs pedleri temel olarak göğüs ucu pedi ve silikon göğüs pedi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Göğüs ucu pedi annenin göğüs şekli örnek alınarak tasarlanmıştır. Bu nedenle göğse tam oturan yapısı ile kaymaz, anneye gün boyu rahatlık sağlar. Ayrıca selüloz dolgu yapısıyla emiciliği yüksek olan göğüs pedi, doğal yapısı ile annenin cildini tahriş etmemektedir. Bu sayede, göğüste oluşacak tahriş, yara, şişlik ya da iltihabın oluşması da engellenecektir. Ayrıca, yüksek emicilik sayesinde annenin elbiseleri kuru kalır, süt akıntıları kabus olmaktan çıkar. Özellikle ince yapıdaki göğüs pedleri, elbise üzerinden görünmediği için de günlük kullanımda rahatlık sağlamaktadır. Buna ek olarak, klasik pedlerin yanı sıra 3 boyutlu göğüs pedleri de tercih edilmektedir. Makromolekül jelli saf selülozdan üretilen bu tür pedlerin emme kapasitesi oldukça yüksektir. Bu yapısı sayesinde 3 boyutlu göğüs pedleri ultra ince bir yapıya sahiptir ve kesinlikle giysi üzerinden belli olmaz. Hava alan özel tabakası sayesinde de göğüs ucunun tahriş olmasını engeller.

Silikon göğüs pedi ise dış etkilerden ötürü göğüs ucu çatlayan ya da tahriş olan anneler tarafından bebeklerini emzirmek için kullanılır. Öyle ki çatlamış bir göğüs ucu ile bebeği emzirmek anneye büyük acı verir. Silikon göğüs koruyucu yardımıyla anne, uzun süreli bebeğini emzirebilmektedir. Çok ince bir yapıda üretilen, kokusu ve herhangi bir tadı olmayan bu ürüne bebek kolayca alışmaktadır.

Anne hem kendinin hem de bebeğinin hayatını kolaylaştıracak ürünleri tercih etmelidir. Emziren bir anne emzirme kıyafetleri sayesinde rahat bir emzirme dönemi geçireceği gibi, doğru göğüs pedini kullanarak da bu dönemi kuru ve zahmetsiz bir biçimde tamamlayacaktır. 

Daha Fazla Kaynak