Emzirme

Küçük Göğüslü Kadınların Sütü Bebek İçin Yeterli Olur mu ?

Bebek sahibi olmak birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Anne, hayatı boyunca tatmadığı birçok duyguyu yaşarken, hiç almadığı sorumlulukların da altına giriyor. Bu sorumlulukların başında bebeğin doğru bir şekilde gelişerek büyümesi geliyor. Bebek gelişimi konusunda annenin en büyük yardımcısı şüphesiz anne sütü. Emzirme sayesinde anne bebeğin neredeyse tüm ihtiyaçlarını çok değerli bir besin maddesi olan anne sütüyle kolaylıkla karşılayabiliyor.

Kulaktan Dolma Bilgilere İtimat Etmeyin

Birçok konuda olduğu gibi bebek emzirmeye ilişkin de bilinmesi gerekenler ile yanlış bilinenler var. Emziren annelerin bu konuda yanıldıkları önemli bir nokta da göğüs büyüklüğü ile süt miktarı arasında ilişkisi kurulması. Annenin göğsünün küçük ya da büyük olması ile üretilen süt miktarı arasında hiçbir ilişki bulunmuyor. Bir başka deyişle, küçük göğüslü anne, daha büyük göğüslü diğer bir anneye nazaran daha az süte sahip olmuyor. Annede süt üretimi doğrudan beslenme düzeninden etkileniyor.

Silikon Göğüs Koruyucusuyla Daha Uzun Süre Bebeğinizi Emzirin

Küçük göğüslü bir annenin yaşayabileceği en önemli sıkıntı, bebeğin memeyi kavramada zorlanması olabiliyor.  Bu tür bir sıkıntı yaşayan anne, silikon göğüs koruyucu kullanabiliyor. Annenin göğüs yapısı göz önüne alınarak dizayn edilen bu ürünle, bir yandan bebek silikonunun kokusuz ve tatsız yapısı sayesinde yabancılık çekmeden ürüne rahatça adapte olurken, öte yandan da bebeğin meme ucunu kavrayabilmesi daha uzun süre emebilmesini sağlıyor. Ayrıca, silikonun dayanıklı yapısı ürünün hızlı bir şekilde yıpranmasının önüne geçerken, yüksek sıcaklık altında kolaylıkla sterilize edilmesine imkan veriyor.

Emziren annelerin sıkça karşılaştıkları bir diğer sorun, göğüsten fazla sütün sızması. Günlük yaşam içerisinde süt sızıntısı, annenin giysilerini ıslatarak, rahatsız olmasına sebebiyet verebiliyor. Bu tür can sıkıcı durumlarla karşılaşmak istemeyen annelere göğüs pedi kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle saf selüloz dolguya sahip göğüs pedleri hem emici yapıları hem de cildi tahriş etmeyen özellikleriyle anneler tarafından tercih ediliyor. Göğüs yapısına uygun bir şekilde üretilen bu tür pedler, kaymadıkları için de gün içerisinde rahat bir kullanım sunuyorlar. Ayrıca ince yapısı sayesinde, giysi altında belli olmayan göğüs pedi gündelik kullanımda rahatlık sağlıyor.

Daha Fazla Kaynak