Emzirme

İlk Emzirmeyle Anne Göğsünde Meydana Gelen Ağrı ve Yaralanma Nasıl Giderilir?

Anne, bebeğini kucağına alıp onu ilk kez emzirerek beslediğinde 9 ay boyunca yaşadığı tüm sıkıntılar bir anda yok oluyor. Emzirme sayesinde anne ile bebek arasında hiç kopmayan bir bağ oluşurken, anne sütü de bebek gelişimine çok büyük bir katkı sağlıyor. Özellikle yenidoğan bebeklerde, sıkıntılı bazı durumlar haricinde annenin bebeğini mutlaka anne sütüyle beslemesi gerekiyor.

İlk Emzirmede Anne Farklı Sorunlar Yaşayabilir

Her yeni adımda olduğu gibi ilk emzirmede de annenin çeşitli sıkıntılar yaşaması mümkün. Annenin meme ucunun bebeğin kavrayamacağı kadar küçük olması, annenin bebeği besleyecek kadar süte sahip olmaması gibi sıkıntılar yaşanabileceği gibi ilk emzirme sırasında annenin göğsü ağrıyabiliyor ya da meme ucunda yara oluşabiliyor. 

Bu tür sıkıntılar yaşanmasının ardında yatan en temel sebep annenin süt kanallarında yaşanan tıkanıklıklar. Diğer bir neden ise annenin meme uçlarının hassas yapısından ötürü kolayca tahriş olabilmesi. Annelere bu konuda önerilerimiz kısaca şöyle;

- Bebeği emzirmeden önce annenin göğüslerine masaj yapılarak süt kanallarının açılması sağlanabilir.
- Tıkanıklık yaşanan göğüsten bebeğe sürekli süt verilmek suretiyle söz konusu tıkanıklık giderilebilir.
- Anne, meme ucu üzerinde baskı oluşturacak kıyafetler giymemeli.
- Bebeğin emzirme öncesinde solunum yollarının açık olduğundan emin olunmalı.

Yardımcı Ürünler Kullanarak Sorunlara Çözüm Bulun

Tüm önlemlere karşı annenin göğsü iltihap kapabiliyor ve bu durum emzirme sırasında anneye büyük acı verebiliyor. Bebeğini anne sütünden mahrum etmek istemeyen anne, böyle durumlarda silikon göğüs koruyucu kullanabiliyorlar. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan, kokusu bulunmayan ve tatsız bir yapıdaki silikon yapısı sayesinde bu ürüne bebekler de kolayca alışabiliyor. Annenin göğsüne tam oturan, ince yapıdaki göğüs koruyucu sayesinde anne, bebeğini uzun süreli emzirebiliyor. 

Diğer yardmcı bebek ürünü ise göğüs pedi. Annenin meme ucundan sızan fazla süt annenin göğsünü tahriş edebiliyor. Saf selüloz dolguya sahip göğüs pedleri süper emici özellikleri sayesinde süt akıntılarının önünü kesebiliyor. Ayrıca, ultra ince yapısı sayesinde elbise altından belli olmazken, anatomik şekilde üretilmesiyle göğüse tam oturarak kaymıyor ve gün içerisinde anneye herhangi bir rahatsızlık vermiyor. 

Daha Fazla Kaynak