Emzirme

Göğüs Pompası Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli ?

Anne sütü bir bebeğin gelişimi için vazgeçilmezdir. Bunun farkında olan anneler, bu değerli besinin tek damlasının dahi zayi etmemek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Süt sağma pompası yardımıyla fazla süt sağma, ardından bu iş için özel üretilmiş süt saklama poşeti ile bu sütü 6 aya kadar saklamak mümkündür. Siz de süt pompası almayı düşünüyorsanız, aşağıda sizlerle paylaştığımız bilgileri, doğru ürünü bulmak için kullanabilirsiniz.

Emzirme döneminizde en önemli yardımcılarınızdan biri olacak süt sağma pompasını seçerken, öncelikle hangi model pompayı seçeceğinize karar vermelisiniz. Öyle ki süt pompaları, elle çalışan ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 

Manuel göğüs pompası olarak da bilinen elle çalışan modeller elektrik enerjisi gerektirmeyen ve insan gücüyle çalışan modeller olduğu için kısa süreli kullanımlar için uygundur. Elektronik aksamı olmadığı için daha hafiftir, daha küçüktür ve daha sessizdir. Bu sayede elektrikli modellere göre taşıması daha kolay olan manuel göğüs pompalarının fiyatları da daha ucuzdur. Kısa süreli seyahatlerinizde yukarıda saydığımız özelliklerinden ötürü bu tür göğüs pompalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Buna karşın, eğer sürekli göğüslerinizdeki fazla sütü pompa yardımıyla almak durumundaysanız, elle çalışan pompalar sizin için çok da uygun olmayacaktır. Çalıştırmak için sürekli kas gücüne ihtiyaç duyan bu tür pompaların kullanımı anneleri zorlayabilmektedir. Buna rağmen, tercihiniz manuel pompa olacaksa özellikle pompanın dizaynına dikkat etmenizi öneriyoruz. İç aksamları direk anne sütü ile temas edecek pompalarda çeşitli hijyen sorunları yaşanabilmektedir.

Elektrikli ve/veya pilli göğüs pompalarının kullanımı ise daha rahattır. Annenin, sütünü sağması için herhangi bir fiziki güç harcamasına gerek yoktur. Pilli göğüs pompaları ev dışı kullanımlar için de uygundur. Taşınma çantaları sayesinde, pilli göğüs pompalarını kolaylıkla yanınıza alabilirsiniz. Pillerin kapasitesine göre bu tür pompaları 4 saate kadar kullanmak mümkündür. Ancak pil zayıfladıkça emme gücünün de azalacağını göz önüne almalı ve yanınızda mutlaka yedek pil bulundurmalısınız. Bazı modeller ise pilin yanı sıra, adaptör vasıtasıyla elektrikle de çalışabilmektedir. Bu tip pompalarda dikkat etmeniz gereken nokta ise motorun yer aldığı elektrikli aksam haricindeki parçaların temizlenebilir olmasıdır. Özellikle çalışan anneler için ikili elektrikli göğüs pompalarını incelemelerini tavsiye ediyoruz. Aynı anda iki göğüsten de süt sağmaya olanak sağlayan bu tür pompalar pratikliği sayesinde size vakitten kazandıracaktır.


Daha Fazla Kaynak