Emzirme

En İdeal Emzirme Pozisyonu Hangisidir?

Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmesi hem annenin rahatı ve sağlığı hem bebek gelişimi için anahtar bir role sahiptir. Anne ve bebek için ideal bebek emzirme pozisyonunun belirlenmesi ise ancak tecrübeyle mümkün olmaktadır. Doğumun ardından anne,  bebeğiyle sık sık pratik yaparak emzirme için en uygun pozisyonu bulacaktır.

Bunun için de emzirme tekniklerine geçmeden önce en temel emzirme pozisyonlarını uygulamak gerekir. Anne ilk olarak, fiziksel anlamda rahat edebileceği bir pozisyon seçmelidir. Bunu sağlamak için anne, mutlaka belini ve kollarını desteklemeli, ayaklarının altına yükseklik için bir şeyler koymalıdır. Rahat bir oturma düzeni alındıktan sonra ise sıra bebeği tutmaya geldi. Anne, bebeği kendine olabildiğince yakın tutmalı, bebeğin vücudu annenin memesine göre pozisyon almalıdır. Böylece bebek, memeye erişebilmek için sürekli olarak pozisyon değiştirmek zorunda kalmayacaktır. Ayrıca, bebeğin kafası ile annenin göğsü desteklenmelidir. Bu sayede, annenin göğsü bebeğin çenesine baskı yapmaz ve bebek rahat bir emzirme deneyimi yaşar. Temel pozisyonların doğru şekilde uygulanmasının ardından anne beşik pozisyonu, çapraz beşik pozisyonu, koltuk altı pozisyonu, yan yatış pozisyonu ya da ayakta emzirme, sırt üstü yatarak emzirme pozisyonlarından kendi ve bebeğine en uygununu deneyerek seçebilir. 

Bebeğin doğru bir pozisyonda emzirilmemesi, onun gerektiği kadar beslenmesini engelleyebileceği gibi annenin de meme uçlarında sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sorunların ilerlemesi ise annenin bebeğini emzirememesine yol açabilmektedir. Böyle durumlarda anneler, kendileri için özel üretilmiş göğüs pedleri veya silikon göğüs koruyucular kullanabilirler. Göğüs pedleri, selüloz dolgu sayesinde emicidir, hava geçirir ve cildin tahriş olmasını engeller. Bu tür pedlerin, anatomik yapısı sayesinde göğüsleri tam kavrayan, 3 boyutlu çeşitleri de mevcuttur. Bununla birlikte, çatlak ya da tahriş olmuş göğüs uçlarıyla bile uzun süreli emzirme imkanı sağlayan göğüs ucu koruyucular bulunmaktadır. Genellikle silikondan yapılan göğüs ucu koruyucuların şekli, anne göğsüyle uyumlu bir şekilde dizayn edilmiştir.

Bebek bakımının önemli evrelerinden biri olan emzirme dönemi, sorunsuz geçtiği derecede anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu sebeple, doğru emzirme pozisyonunu bulmanız çok önemlidir. Tüm annelere, bebekleriyle mutlu ve sağlıklı günler dileriz. 

Daha Fazla Kaynak