Emzirme

Emzirmeye Ne Zaman Başlanmalıdır ?

Bebek bekleyen anneler, heyecanla yavrularını kucaklarına almayı hayal ederlerken, bilmedikleri birçok soru da zihinlerini kurcalamaktadır. Bu soruların başında ise bebeği emzirmeye ne zaman başlanacağı gelmektedir. Anne karnında, tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla gideren bebek, dünyaya gözlerini tamamen anneye bağımlı olarak açar. Tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak yegane besin ise anne sütüdür. Bu bağlamda, bebeğin ihtiyaç duyduğu anne sütüne bir an önce başlanmalıdır.

Bebek Emzirirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne, doğumla beraber vücudundaki fizyolojik değişimler ve salgıladığı hormonlar sayesinde emzirmeye hazırdır. Genel olarak, anne ve bebeğin durumları uygun ise doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde emzirmeye başlanması tavsiye edilmektedir. Hem anne hem bebek için yeni bir deneyim olan bebek emzirmede dikkat edilmesi gereken hususlar ise kısaca şöyledir:

  • Emzirme teknikleri ve duruş pozisyonu çok önemlidir. Yanlış pozisyon sebebi ile annenin meme ucu tahriş olabilir veya çatlayabilir, bebek annenin meme ucunu kavramakta zorlanabilir.
  • İlk defa bebek emzirecek anne, bu işte tecrübesi olan bir başka anneden yardım alabilir.
  • Anne bebeğini emzirmeden önce ellerini yıkamalı, ayrıca meme uçlarının temizliğine azami şekilde dikkat etmelidir.
  • Anne bebeğinin emme sırasında kendini rahat hissetmesini sağlamalı ve bebek emmeyi bitirene kadar yavrusunu bırakmamalıdır.

Emziren annelerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik tasarlanan bebek ürünlerin böyle dönemlerde bir hayli faydası olacaktır. Göğüsten süt akıntısına karşı üretilen göğüs pedleri sayesinde emziren anne, hem hijyen ihtiyacını karşılar hem giysilerinin ıslanmasını engeller. Özellikle anne göğsünün anatomisine göre üretilen kavramalı göğüs pedleri emziren anneler tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte, bazı durumlarda annenin göğüs uçları tahriş olabilmekte ya da çatlamaktadır. Çatlamış göğüs ucu ile bebek emzirmek ise anne için acı verici bir deneyim olmaktadır. Anneyi böyle durumlarda koruyan silikon göğüs koruyucular bulunmaktadır. Bu ürün sayesinde, anne bebeğini hiçbir sıkıntı yaşamadan uzun süreli emzirebilir. İnsan sağlığına zararı olmayan silikondan üretilen göğüs koruyucular, renksiz ve kokusuz özelliklerinden dolayı da bebekler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Özetle, anne sütünün önemi yadsınamaz ve her bebek bu değerli besini almalıdır. Bunu sağlamakla sorumlu kişi ise annedir. Bu bağlamda, annenin bebek emzirme konusunda bilgi ve bilinç düzeyine sahip olması ve bebeğini mümkün olduğunca uzun bir süre anne sütü ile beslemeye çaba göstermesi önemlidir.

Daha Fazla Kaynak