Emzirme

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

İlk birkaç gün

Emzirmenin ilk günlerinde anne kolostrum salgılar. Kolostrum, genellikle sarı renge sahip yoğun bir sütdür. Bazen rengine ve bebeğinize olan değerinden dolayı “altın sıvı" olarak anılır. Anne az miktarda kolostrum yapar, bu yüzden bebeğin elinden geldiği kadar emmesi önemlidir.

Bebeğiniz kolostrumda bulunan antikorları emdiğinde, bebeğinizin bağışıklık sistemine çok faydası vardır. Kolostrum aynı zamanda yenidoğan bebekler için gerekli olan proteinden de zengindir ve bebeğin ilk günlerde sahip olduğu koyu, yapışkan dışkıları (mekonyum olarak adlandırılır) atmasına da yardımcı olur.

Bebeğinizi sık sık kolostrum alabilmesi için ilk birkaç gün içinde bol bol emzirin ve böylece güçlü bir süt kaynağı da oluşturacaksınız.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

2. Haftada

Anne sütündeki protein, formüldeki proteinden daha kolay sindirilebilir. Bu bebeğinizin sersemlik, kızarıklık ve kolik gibi sindirim problemlerine daha az sahip olmasını sağlar.

4.-6. Haftada

Bebek gelişiminde anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı ve daha az hastalanırlar. Formülle beslenen bebekler, ilk 2 ay boyunca emzirilen bebeklerden daha fazladır.

3 İla 4. Ay da

Emzirilen bebeklerin, 2-4 aylık dönemlerde zirve yapan SIDS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) riski, % 36 daha düşüktür.

Bebeğinizin bağışık sistemi 2 ila 6 aylıkken düşüktür. Emzirerek, bu hassas zamanda ona en iyi korumayı sağlıyorsunuz. Bebeğinizin Soğuk algınlığı varsa, anne sütünü vermeye devam etmeniz özellikle önemlidir. Vücudunuzun kendini korumak için kullandığı antikorlar ve anti-virüsler onu korumak için sütünden geçecektir.

6. Ayda

6 ay boyunca emzirmeniz, bebeğinizin kulak iltihabı olma riski daha da azalacaktır. Bunun yanında ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili problemleri de daha az olacaktır. 

En az 6 aydır anne sütü ile beslenen bebeklerin çocukluk kanseri olma riski daha düşüktür.

9. Ayda

Çalışmalar, emziren çocukların daha yüksek IQ'lara sahip olduğunu ve okulda daha iyi olduğunu göstermektedir. Anne sütü, formülün yapamadığı bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur. Bir çalışma, anne sütü ile beslenen 7-8 yaşındaki çocukların en az 9 ay boyunca formülle beslenen akranlarına göre 10 puan daha yüksek IQ değerine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

1. Yılda

Emzirmek bebeğin sağlıklı yüz kasları ve yapısını oluşturmasına yardımcı olur. Bu, yaşlandıklarında konuşma terapisi veya ortodonti ihtiyacını önlemeye yardımcı olabilir.

Daha Fazla Kaynak