Emzirme

Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Olan Faydaları Nelerdir ?

Bebeğinizi kucağınıza alıp emzirmeye başladığınız ilk andan itibaren aranızda duygusal ve ömürlük bir bağ oluşmaya başlayacaktır. Bu bağı güçlü kılan en önemli etken ise emzirme ve anne sütüdür. Ten teması ile bebeğinize kendisini güvende hissettirecek anne sütünün önemi, beslenme ve sağlık açısından da büyüktür. Üstelik anne sütü hazırdır, annenin süt ve mama ısıtma hazırlama evresi  olmadan pratik bir şekilde bebeğini besleyebileceği bir yoldur. 

Emzirmenin Annelere Faydaları 

Annelerin bebeklerini emzirmesi hem bebeğe, hem de kendisine önemli katkılar sağlamaktadır. Öyle ki emzirme esnasında vücudun salgılamış olduğu hormonlar, kan akışı başta olmak üzere bedenin bütün hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte emzirme esnasında yaşanan manevi bağın yeri de hiçbir şekilde doldurulamaz. Sizin için anne sütü ve bedenlere sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Bebeğini düzenli olarak emziren anneler sağlıklı kilo verebilir.
  • Emzirme seanslarının düzenli ilerlemesi anne vücudunun demir eksikliğini de ortadan kaldırır.
  • Emziren annelerin kemikleri güçlenir. Kemik erimesi riski azalır. Ayrıca vücudundaki sıvı oranı her zaman dengede kalır.
  • Meme, rahim ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklardan mümkün mertebe uzak kalınır.

Tüm bunların yanında diyabetin önüne geçme özelliğine de sahip olan emziren anneler, bunun için anne sütünü arttıracak yiyecekler tüketmelidir. Bu sayede daha düzenli ve sıkı bir bebek besleme evresi yakalayabilirler. 

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Anne sütüyle beslenmenin bebek gelişimi açısından büyük faydaları bulunmaktadır. Bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlayan anne sütü, aynı zamanda da bebeğin boşaltım mekanizmasına yardımcı olur. Anne sütünün bebeğe olan diğer faydaları da şu şekilde sıralanabilir;

  • Anneyi emen bebekler, emdikçe anneye çok daha fazla bağlanmaya başlar.
  • Bebekler kendilerini güvende hissederek sakinleşirler.
  • Anne sütü sayesinde bebeklerdeki kalıtsal hastalık riskleri daha da azalır.
  • Anne sütünün gaz yapmayan sindirimi kolay yapısı, kabız ve ishal yapmayarak bebeklerin daha rahat hareket etmelerini sağlar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının da önüne geçer.
  • Anne sütü içen bebeklerde kulak ve solunum yolu enfeksiyonları çok fazla yaşanmaz.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin, bağışıklık sistemleri daha fazla  güçlendiği için sağlık ve gelişim açısından kolay kolay sıkıntı yaşamazlar ve hastalanamazlar. Üstelik düzenli anne sütü tüketimi, onların zeka gelişimlerine de önemli katkılar sunacaktır.

Daha Fazla Kaynak