Emzirme

Emzirmede Göğüs Enfeksiyonlarına Karşı Nasıl Önlem Alınır ?

Bebeğiz belli bir döneme kadar tüm ihtiyacını ona sunduğunuz anne sütünden karşılayacak. Siz de üzerine titrediğiniz yavrunuzun bu besinden mahrum kalmaması için elinizden geleni yapacaksınız. Ancak bazı istenmeyen durumlar, bebeğinizin sütünüze erişimini engelleyebilir. Bu durumların başında ise göğüs enfeksiyonları gelmektedir.

Emziren anne için en sık rastlanan göğüs enfeksiyonu ‘Mastitis’dir. Bebek emzirme döneminde annenin göğüs uçlarında çatlaklar oluşur. Bu çatlaklardan bulaşan bakteriler de enfeksiyona sebep olur. Enfeksiyon sonucunda memede ağrı ve sıcaklık meydana gelirken şişlik ve ağrı oluşur. Enfeksiyon ve ağrılı iltihap sonucunda ise anne bebeğini gönül rahatlığıyla besleyemez. Öyle ki bu tür sorunlar, ciddiye alınmaması durumunda, cerrahi müdahale gerektirebilecek seviyelere kadar ulaşabilirler. 

Göğüs enfeksiyonları genellikle bebeğinizin size en çok ihtiyaç duyduğu dönem olan doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde görülür. Bir yandan canınız yanarken öte yandan annelik dürtüleriniz bebeğinizi beslemeniz gerektiğini hissettirecektir. Bu durum, anneler için büyük bir çıkmaz. Peki, bu sorunla nasıl baş edeceksiniz?

Atacağınız en önemli adım, böyle bir hastalığa yakalanmamak için doğru önlemleri en başından almak olacaktır. Siz ve bebeğiniz için sağlamanız gereken ilk unsur, hijyendir. Bu bakımdan, bebeğinizi emzirdikten sonra göğüslerinizi bol suyla yıkayabilir, ardından doğru biçimde durulayarak kurutabilirsiniz. Böylece bakteriler, yaşamak ya da üremek için uygun ortam bulamayacaklardır. Bir diğer önemli nokta, hijyen sağlamak için kullanacağınız temizlik maddelerinde mümkün olduğunca kimyasal madde bulunmamasına dikkat etmektir. Bu bağlamda, renkli sabunlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Kimyasallar, anne-bebek sağlığını tehdit etmektedirler.

Temizliğin yanı sıra kullanabileceğiniz bazı yardımcı materyaller de sizi göğüs enfeksiyonlarından koruyacaktır. Emzirme sütyeni bu anlamda önemli bir yardımcınız olacaktır. Doğru sertlikte ve pamuk vb. doğal malzemelerden üretilmiş sütyenleri, göğüslerinizi bu tür enfeksiyonlardan koruma sürecinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal malzemeler kullanılan sütyenler, meme uçlarınızın tahriş olmasını engelleyecek, sizleri göğüs çatlaklarına karşı koruyacaktır. Ayrıca, göğüs yapınıza uygun sütyen kullanmanız göğüslerinizi rahatlatacaktır. Bebekleri için en iyisini isteyen siz anneler için bu tür ürünleri kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Daha Fazla Kaynak