Emzirme

Emzirme mi, Biberon mu, İkisi Birlikte Nasıl Kullanılabilir?

Öyle ki, birçok anne bebeklerini özellikle ilk aylarında sadece anne sütü ile emzirerek beslemek ister. Ancak hem fiziki, hem de sağlıksal açıdan ortaya çıkan zorunluluklardan dolayı işin içine ister istemez biberonla beslenme ihtimali dahil olacaktır.

Birçok anne için bebeklerini memeden kesmek sıkıntılı ilerleyebilir. Bu sebepten de bu süreci biberon ile emzirme arasında dengeli bir tutumla sürdürmeniz daha yararlıdır. Aksi halde hem anneler, hem de bebeklerin sağlık açısından sıkıntı yaşama ihtimali artar. Ancak biraz dikkatli ilerlemek bu tarz sorunlardan uzak kalınmasını sağlayacaktır. Bilindiği üzere pek çok anne çalışmak zorunda olduğu için emzirmede yaşadığı problemler nedeniyle bebeğini memeden kesmek zorunda kalır. Ancak memeden kesmek yerine farklı çözümlere yönelebilirler. Özellikle de anne sütünün sağılarak stoklanması, bebeklerin anneler yanında olmadığı zamanlarda da bebeğin anne sütü ile beslenmesini sağlayacaktır. Üstelik bu tarz bir durum bebek emzirme aşamaların meme ucu yaralanmaları, göğüs ağrıları gibi sıkıntıların da giderilmesini sağlar. Ancak belli bir zamandan sonra biberon beslenmesinden de yardım almak bebeğinizin beslenme aşamalarını çok daha kolaykaltırır. Çünkü biberon ile beslenme alışkanlığı sağlıklı bir beslenme düzenini sağlamış olacaktır.

Bebeğin biberon ile beslenme aşamaları dikkatli ilerlendiği takdirde sıkıntı yaşatmaz. Hem emzirme, hem de biberonla beslenme arasında denge sağlanabilir Gün içinde sık sık emziremeyen anneler, çalışan anneler, meme ucu çatlakları ile emzirmede sorun yaşayan anneler sütlerini sağarak bebeklerini biberonla besleyebilirler. Ancak burada biberon ve biberon emziğine dikkat etmek gerekiyor. Bebeğin anne memesi ve biberon emziği arasında yabancılık çekmemesi için kullanılacak olan biberon emziği iyi seçilmelidir. Biberonla beslenme ve emzirme arasındaki dengeyi sağladığınızda bebeğiniz sağlıklı şekilde beslenmeye devam ederken siz de kendinize vakit ayırabilirsiniz. Tüm annelere bebekleriyle birlikte sağlıklı bir ömür dileriz.

Daha Fazla Kaynak