Emzirme

Bebeğin Doğru Şekilde Emdiği Nasıl Anlaşılır ?

Bebek gelişiminin en önemli besin kaynağı anne sütü. Emzirme sayesinde anne ile bebek arasında çok özel bir bağ kurulurken, bebeğin ihtiyacı olan besin maddeleri de sağlanmış oluyor. Böyle önemli bir eylemin, en doğru şekilde yapılması gerekiyor. Peki, anne bebeğini doğru şekilde emzirdiğini nasıl anlıyor?

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmeli?

Yenidoğan bebek, annenin kucağına verildiği ilk anda başlayan emzirmede annenin öncelikle bazı hususlara dikkat etmesi önemli.

Bebeğin memeyi doğru şekilde kavramasına dikkat edilmeli. Bebek emerken meme başını kavrayamazsa bebek anne sütüne ulaşamıyor, annenin de meme ucu ağrıyor.

İlk günlerde bebek çok uzun süreli emzirilmemeli. Bu durum, emzirmeye alışık olmayan annenin göğüs uçlarının şişmesine, daha ileri seviyelerde çatlayarak tahriş olmasına sebep oluyor.

Yenidoğan bebek kısa sürelerle ve gün içinde 8 ila 12 defa emzirilmeli. Böylece bebeğin sindirim sistemi ile annenin göğüsleri zorlanmıyor.

Anne bebeği doğru biçimde kucağına almalı. Emzirme doğru pozisyonda gerçekleştiğinde hem bebek daha rahat ve uzun süreli emebiliyor hem de anne fiziki açıdan zorlanmıyor.

İlk emzirme denemelerinde anne zorlanabilir ya da başarısız olabilir. Annenin umutsuzluğa kapılmadan bebeğini sürekli emzirmesi gerekiyor.

Fiziki Sıkıntılar Emzirmeye Engel Olabilir

Anne, her şeyi doğru yapsa da bazen fizyolojik sebeplerden ötürü emzirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Örneğin, annenin meme ucunun küçük olması sonucunda, bebek memeyi kavrayamıyor ve annesini ememiyor. Diğer bir durum, annenin meme ucunun çatlaması ya da tahriş olması. Bu tür durumlarda da anne çok arzu etmesine karşın duyduğu acıdan ötürü bebeğini emziremeyebiliyor. Böyle sorunlarla karşılaşan annelere, çok pratik ve kullanımı kolay bir bebek ürünü tavsiye ediyoruz; silikon göğüs koruyucu.

Emzirirken Sorun Yaşayan Annelerin Yardımcısı: Silikon Göğüs Koruyucu 

Kokusu ve rengi olmayan, sağlığa zararı bulunmayan silikondan üretilen bu tür göğüs koruyucular, ince yapısıyla anneyi rahatsız etmiyor, anatomiye uygun dizaynı sayesinde göğüsten kaymıyor. Ayrıca annenin meme ucuna benzerliği sayesinde de bebek bu ürüne kolaylıkla alışabiliyor. Meme ucu küçük olduğundan ya da göğüsleri çatladığından dolayı bebeğini emziremeyen anneler silikon göğüs koruyucuyu kullanarak uzun süreli bebeklerini rahat bir şekilde emzirebiliyorlar.

Daha Fazla Kaynak