Emzirme

Anne veya Bebek Hastalandığında Emzirme Nasıl Olmalı?

Emziren bir anne olarak bazen bebeğiniz veya siz hastalanabilirsiniz. Bu durumda bebeğinizi emzirmeye devam etmeniz gerekip gerekmediği konusunda endişeleriniz olabilir. 

Bebeğiniz hasta olduğunda bilmeniz gerekenler;
Emzirilen bir bebek; Emzirmek, bebeğinizin hastalanmasını önlemeye yardımcı olabilir, fakat tamamen engellemez.  Bebeğinizin kulak enfeksiyonu, soğuk algınlığı veya mide rahatsızlığı gibi hastalıklar geçirme ihtimali olabilir.  Bu durumlarda öncelikli olarak doktorunuza danışmalısınız. İyileşme döneminde bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey onu emzirmeye devam etmektir. Bebek emzirmek, hasta olduklarında onlara oldukça yardımcı olur. Çünkü: 

  • Anne sütünde hastalığın süresini kısaltan ve bebeğinizin daha çabuk iyileşmesini sağlayan antikorlar vardır.
  • Anne sütü, bebeğiniz için gereken temel besin ve su ihtiyacını karşılar.
  • Bebeğinizin sık sık emmeye devam etmesi önemlidir. Bebeğin anne sütünü fazla alması, ishal gibi durumda bebeği rahatlatır.
  • Emzirmek, hasta bir çocuğun rahatlamasının en büyük yardımcıdır.

Bebeğiniz soğuk aldığında; Bebeğinizin soğuk algınlığı ve tıkalı bir burun varsa, yine de emzirmelisiniz. Tıkalı burun bebeğin annesini emerken rahatsız olmasına ve memede sürekli hareket etmesine neden olabilir. Bu sebeple de emmek istemeyebilir. O nedenle bebeklerde burun temizliğine dikkat edilmelidir. Bebeklerin burnu düzenli olarak temizlenmelidir.

Burun Tıkanıklığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

  • Emzirmeden önce bebeğinizin burun deliklerinden mukusu yumuşatmak için okyanus suyu veya serum fizyoloji sıkın.
  • Bebekler için tuzlu burun damlaları, mukus salgısını gevşetmeye ve burun pasajlarını açmaya yardımcı olmak için kullanılabilir.
  • Burnuna serum fizyolojik sıktıktan sonra burun aspiratörleri ile sıvıyı çekerek bebeğin daha rahat nefes almasına yardımcı olun. Sonra da emzirmeyi deneyin.
  • Bebeğiniz emmede zorlanırsa, çocuk doktorunuza başvurun.
  • Bebeğinize doktorunuza danışmadan reçetesiz satılan ilaçları vermeyin.

Bebeğinizin kulak enfeksiyonu varsa;
Bebeklerde kulak enfeksiyonu özellikle emzirme döneminde biraz daha ağrılı olabilir. Bebeğiniz acı çekiyorsa, emzirme seanslarının arası kısa olmalıdır. Yani, bebeği bu dönemde daha sık emzirmek önemlidir. Emzirme seanslarının arasını açmanız veya bebeğinizi emzirememeniz durumunda, süt üretiminin azalmaması için emzirme seansları arasında anne sütünü süt pompası ile sağmak çok faydalı olacaktır. Çocuğunuzun kulak enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız çocuk doktorunuza haber verin. Doktor bebeği görmek ve bir tedavi başlatmak isteyebilir.

Daha Fazla Kaynak