Emzirme

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir ?

Bebeğin doğumuyla birlikte anneden salgılanmaya başlayan anne sütü, D vitamini hariç bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan çok değerli bir besin kaynağı. Bu sebeple, emzirme bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Bunun farkında olan emziren anneler de mümkün olduğunca uzun bir dönem bebeklerini emzirme konusuna ayrı bir önem veriyorlar. Peki, bu kadar önem verilen anne sütünün faydaları neler?

  • Anne sütü sindirimi kolay bir yapıya sahip. Bu sayede anne sütüyle beslenen bebek hazır mamalarla beslenen bebeklere göre yediklerini daha rahat sindirebiliyor. Böylece anne sütü içen bebeklerde üst solunum yolu ya da bağırsak enfeksiyonları görülme riski de hazır mama yiyen yaşıtlarına göre bir hayli azalıyor.
  • Doğumun hemen ardından ilk birkaç gün anne sütüyle birlikte salgılanan kolostrum isimli madde bebeğin bağışıklık sistemine önemli katkılar sağlıyor. İçeriğinde enfeksiyondan koruyucu maddeler içeren bu sıvıyı alan bebeklerin bağışıklık sistemleri de güçleniyor.
  • Bebek sütü kesinlikle bebeklerde aşırı kilolanmaya sebebiyet vermiyor. Bu da bebeğin ilerleyen yaşlarda obezite riskini azaltıyor.
  • Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik reaksiyon gelişme riski de azalıyor.
  • Bebeğin annesini emmesi sonucu anne tarafından salgılanan ve mutluluk hormonu olarak da bilinen oksitosin sayesinde  hem anne hem de bebek kendilerini daha iyi hissederler. Dolayısıyla anne sütü bebeğin fiziki gelişiminin yanı sıra psikolojik gelişimini de doğru biçimde sürdürmesini sağlıyor.

Yardımcı Bebek Ürünleri İşinizi Kolaylaştırır

Yukarıda da görüldüğü gibi bebek emzirmenin faydaları saymakla bitmiyor. Bu sebeple, annenin sütünü zayi etmeden bebeğine ulaştırması oldukça önemli. Bunun için de anneye yardımcı olabilecek bazı özel bebek ürünleri bulunuyor. 

Süt sağma makineleri bu ürünler arasında en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Elle ya da elektrikli çalışan modellere sahip süt sağma makineleri sayesinde anne göğsünde biriken sütü kolaylıkla sağabiliyor. Tirle de denilen manuel süt sağma makineleri pratik kullanımı ve kolay taşınması sebebiyle tercih ediliyor. Elektrikli süt sağma makineleri ise anneyi yormadan kolayca süt sağmaya elverişli olması nedeniyle annelerin gözdesi konumunda.

Buna ek olarak sağılan sütün uygun koşullar altında saklanmasını sağlayan anne sütü saklama poşetleri ya da kapları da annelerin işini bir hayli kolaylaştırıyor. Anne, sağdığı sütünü bu poşet veya kaplar sayesinde uygun ortamlarda uzun süreli saklayabiliyor.

Daha Fazla Kaynak