Emzirme

Anne Sütü Saklama Poşeti Tekrar Kullanılabilir mi?

Bebeklerin anne sütüyle beslenmesi hem kendileri hem de anneler için çok önemlidir. Özellikle de yenidoğan bebekler için anne sütünün kıymeti çok fazla olur. Bebeğini düzenli bir şekilde emziren bir anne, sütünün boşa gitmesine asla razı olmaz. Çünkü bu düzen, ilerleyen zamanlarda bazen sıkıntıya uğrayabilir. Keza, başta çalışan anneler olmak üzere, hem iş hem de sağlık sebeplerinden dolayı bebeklerin anne sütüyle beslenme durumu bazen aksayabilir. Bu sebepten de birçok anne daha önceden gerçekleştirdiği süt sağma seansları sayesinde anne sütünü stoklayarak bebeğini besler. Süt saklama poşeti ile gerçekleşen bu yöntemde, ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bebekler anne sütünden mahrum kalmadan beslenmeye devam ederler. Çünkü anne sütünün sağlık açısından faydalarının yanı sıra, bebeklere kattığı hissiyat da çok yüksek olur. Bu tarz bir poşet ile gerçekleşen anne sütü saklama yöntemleri de bebeklerin bu hissiyattan uzaklaşmamasını sağlar. Üstelik, yenidoğan bebeklerin doğru beslenmesi açısından vakumlu poşet ile anne sütü saklama aşamaları gayet yararlı olur. 

Anne Sütü Saklama Poşetleri Nasıl Olmalı?

Sağlık açısından baktığımız zaman, anne sütü saklama ürünlerini tek kullanımda sınırlamak gerekir. Çünkü, hijyen açısından bebeklerin mümkün oldukça bakterilerden uzak kalması gerekir. Oda sıcaklığı, buzdolabı ve derin donduruculara göre belirli sürelerle saklanmakta olan anne sütleri, poşetleriyle birlikte ılık bir su dolu bir kabın içerisinde çözülmelidir. Daha sonra biberona aktarılan sütün, ardından bu poşetin çok fazla kullanılmamasına özen gösterin. Ancak, yine de süt saklama poşetlerinin dayanıklılık evreleri de bulunuyor. Yani bir kere daha kullanma hakkınız olabilir. Bunu da poşeti sıcak suyla iyice dezenfekte ettikten sonra yapmalısınız. Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir, bebek sağlığı açısından beslenmenin yeri çok fazladır. Bebeğinizin beslenmesini olabildiğince sağlıklı bir düzene sokmak adına, onlar için kullanacağınız ürünleri mümkün mertebe temiz tutmalısınız. 

Anne Sütleri Nasıl Saklanmalıdır

Son olarak, anne sütü saklama poşetlerinin saklanacağı ortama göre sürelerine değinmek isteriz. Oda sıcaklığında saklanacak olan süt 3 saat, buzdolabındaki süt 3 gün, derin dondurucuda saklanılan sütün de en fazla 3 ay tutulacağını bilmenizi isteriz. 

Hepinize bebeğinizle sağlık dolu günler dileriz.

Daha Fazla Kaynak