Emzirme

Anne Sütü Saklama Poşeti Kullanmak Sağlıklı mı ?

Anne sütü, tek damlasının dahi zayi edilmemesi gereken çok değerli bir besin kaynağıdır. Bebek, doğduğu andan itibaren annesini emerek, bu besini alabilecek fiziksel kapasiteye sahiptir. Bu bakımdan, birçok anne bebeğini emzirerek kolayca besleyebilmektedir. Ancak, bazen istenmeyen durumlar yaşanabilmekte ya da şartlar anneleri zorlayabilmektedir. Böyle durumlarda anne, sütünü sağarak depolamakta ve daha sonra biberon yardımıyla bebeğini besleyebilmektedir. Ancak, özel bir besin olan anne sütünün saklama koşulları da özel olmaktadır.

Saklama Poşeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne sütünün saklanması için özel olarak dizayn edilen ve üretilen anne sütü saklama poşetleri bulunmaktadır. Süt sağma pompası yardımıyla süt sağma işleminin tamamlanmasının ardından, anne sütü bu özel poşetlerde saklanmaktadır. Söz konusu poşetleri alırken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

  • Alacağınızın ürünün içeriğinde BPA ve BPS gibi zararlı içeriklerin bulunmamasına mutlaka özen göstermelisiniz.
  • Süt poşetinin üzerinde ölçek ile tarihi not edebileceğiniz bir bölümün olması işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.
  • Çift kilitli sisteme sahip süt saklama poşetleri hava almayacakları için tercih edilmelidir.
  • Vakumlu poşetler içindeki hava alınarak çok daha küçük hacimlere düşebilir. Bu tür süt poşetleri buzdolabında yer sıkıntısı yaşayan anneler tarafından tercih edilebilir.

Yukarıdaki özellikleri göz önünde bulundurarak, fazla sütü muhafaza etmek için en ideal anne sütü saklama poşetini bulabilirsiniz. İdeal süt poşetleri, anne sütünü koruma amaçlı üretildikleri için sterildirler ve zararlı madde içermezler. Bu bakımdan, anne sütünü gönül rahatlığıyla bu ürünler içinde saklayabilirsiniz. 

Anne Sütünün Saklama Koşulları

Süt saklama poşetleri sağlığa zararlı olmamakla birlikte, sütün saklama koşulları da anne sütünün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Süt saklama poşetlerinin mümkünse buzdolabının ya da buzluğun orta kısımlarında saklanması tavsiye edilmektedir. Bu sayede saklama poşetleri buzdolabının kapağının açılıp kapanması sonucu oluşacak sıcaklık farklarından etkilenmeyecektir. Ayrıca, anne sütünün oda sıcaklığı, buzdolabı ve derin dondurucuda saklanma sürelerinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Saklama koşulları: Oda sıcaklığında (25 derecede) 3 saate kadar,
Buzdolabında (4 derecede) 3 güne kadar, dondurucuda ( yaklaşık -18 derecede ) 3 ay saklanabilir.

Sonuç olarak, anne sütünün doğru şekilde saklanabilmesini teminen üretilen saklama poşetleri, sütünü saklamak isteyen anneler için ideal ve sağlıklı bir seçenektir. Böylece uzun süre bebeğin anne sütü ile beslenmesi sağlanır.

Daha Fazla Kaynak