Emzirme

Anne Sütü Saklama Koşulları Nelerdir?

Bebek gelişimi için vazgeçilmez bir öneme sahip olan anne sütü, doğru koşullarda sağlandığında uzun süreli saklanabilen bir besindir. Bunu sağlamak üzere dizayn edilmiş ve özel koşullarda üretilmiş, süt saklama poşeti ve süt kabı ile süt sağma pompası annenin en büyük yardımcıları olmaktadır. Süt sağma işleminin ardından anne, süt poşeti sayesinde sütünü kısa ya da uzun süreli olarak saklayabilir.

Süt Saklama Koşulları

Sütün bozulmadan korunma süresi, saklandığı ortama göre değişiklik göstermektedir. Bu çerçevede, anne sütünün saklanma koşulları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  • Oda sıcaklığında (19-20 °C) 3 saat,
  • Buzdolabında (<4 °C) 3 gün,
  • Derin dondurucuda (>-18 °C) 3 ay anne sütünün besleyici özelliğini yitirmeden korunması sağlanabilir. Bununla birlikte, saklama işlemi sırasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. 

İlk Sağılan Sütü Önce Tüketin

Öncelikle, anne sütü saklama poşetinin üzerine sütün sağılma tarihinin detaylı bir şekilde yazılması, ayrıca süt miktarının işaretlenmesi gerekmektedir. Kendinden etiketli ve ölçekli süt saklama poşetleri bu açıdan işinizi bir hayli kolaylaştırabilir. Bu sayede, sütlerin tarih ve miktara göre sıralanarak tüketilmesi, böylece sütün bebeğe daha taze şekilde verilmesi sağlanacaktır.

Diğer bir husus, sütün buzdolabında saklanma şeklidir. Süt saklama poşeti buzdolabının orta bölümüne yerleştirilirse süt, buzdolabı kapağının açılıp kapanması sonucu oluşacak ani ısı değişimlerinden de korunmuş olur. Buna ek olarak, çift kilitli saklama poşetlerinin tercih edilmesi, ayrıca buzdolabında saklanan yiyeceklerin bulunduğu kapların ağızlarının hava almayacak şekilde kapatılması, süte yemek kokularının sinmesini engelleyecektir.

Anne Sütünü Kaynatmayın

Sütü ısıtma işlemi de önemli bir husustur. Bebeğe verilmek üzere ısıtılan soğuk sütün kesinlikle kaynatılmaması gerekmektedir. Kaynatılan anne sütü, tüm besleyici özelliklerini kaybeder ve bebeğe gerekli faydayı sağlayamaz. Bu açıdan, anne sütü benmari usulüyle ısıtılmalıdır. 

Daha Fazla Kaynak