Emzik Kullanımı

Yenidoğan Biberon Emziği Nasıl Olmalı?

İkincisi ise en az anne sütü kadar bebekler için önem oluşturan yenidoğan biberon emziğidir. Öyle ki bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için doğal ve güvenilir bir biberon seçimi yapmanız gerek. Bebek biberonları ve emzik çeşitleri konusunda birbirinden farklı seçenekler olduğu için, elinizdeki alternatifleri titiz bir şekilde incelemeye almalısınız. Öncelikle yenidoğan biberon ve emzik modellerinde bebeğin ağzını genişçe açıp emmesini sağlayacak bir seçim yapmalısınız. Seçilecek olan ürünün gaz yapmayan biberon modeli olması da bebek beslenmesi için ayrı bir önem taşır. Aynı zamanda biberonun üzerindeki işaretlerin de mümkün olduğunca açıklayıcı olması gerekir. Yani sizlerin doğru ölçümü yapabilmeniz konusunda yol göstermelidir.

Biberon Emziğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Biberonlar ve biberon emzikleri bebek ürünleri arasında en dikkat edilen ürünlerin başında gelmektedir. Ancak emzik çeşitlerinde birtakım özelliklere dikkat etmek gerekir.  Çünkü birçok anne bu özelliklere tam olarak hakim olamadığı için bebeklerine doğru bir beslenme imkanı sunamaz. Tüm annelerin biberon emziği seçerken hava geçiren esnek özelliklerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu özellik hava ile beslenmeyi aynı anda dengelediği için bebeklerin daha doğal beslenmesini sağlar. Bunun dışında bebeklerin vakumlayarak emmelerinin önüne geçme özelliğine sahiptir. Böylece anne sütünde olduğu gibi süt akışını da kontrolü altına alarak akışkanlık sağlar. Genel itibariyle doğal bir meme ucu hissiyatı verdiği için, bu emzik modelini kullanan tüm bebeklerin emme isteği daha da fazla artmış olur. Bununla birlikte bebeklerde en fazla sıkıntı oluşturan gaz problemleri de mümkün olduğunca aza indirilir.

Tüm bu bilgilerin dışında yenidoğan bebekler için kullanılan biberon emzikleri genellikle delik çapı en küçük olup az akışlıdır. 0-6 aya kadar az akışlı biberon emzik ucu kullanılır. Bebek 6 -18 aylık olunca 2 numaralı emzik ucuna geçilir ve emzik akışı orta akış olarak değişir ve fazlalaşır. Bebeğiniz 18 + aylık olduğunda ise daha çok büyümüş ve güçlenmiştir, fazla besine ihtiyaç duyduğu için 3 nolu emzik modeli yoğun akış sağlayan modele geçilmedir. Bu şekilde takip edilen beslenme süreci, bebeğinizin doğru bir şekilde beslemenizi sağlar.

Daha Fazla Kaynak