Emzik Kullanımı

Hangi Biberon Emziği Anne Göğsü Gibi ?

Bebeği biberonla ek besin almaya başlayacak anne, hassas bir sürece girdiğinin farkındadır. Bebek, biberonla beslenmeyi reddedebileceği gibi tamamen biberona alışarak anneyi emmeyi de bırakabilir. Bu nedenle, bebeğin biberona alıştırılma sürecinin doğru bir biçimde yönetilmesi önemlidir. Böyle bir süreçte anne, uygun bebek ürünlerinin yardımıyla birçok zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebilir. 

Biberon seçiminde emzik yapısına dikkat edilmeli

Bebeğin doğru bir beslenme düzenine alışabilmesinde bebek biberonunun önemi büyüktür. Anne, bebeğin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek bir biberon yardımıyla doğru bir beslenme düzeni kurabilir. Bunu sağlamak için de annenin öncelikle doğru biberon modelini tespit etmesi gerekmektedir. Anne sütünü, hiçbir şekilde bozmadan bebeğe ulaştıran ideal biberon seçimini, biberonun yapısı, hacmi, yapıldığı materyal ve biberon emziği belirlemektedir. Bebeğiniz için en uygun olan cam biberon ya da polipropilen biberonlardan birini seçerek gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Biberonunuzu bebeğinizin büyüme hızına göre yenileyebilirsiniz. Bununla birlikte, biberon emziği seçiminde de hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz. Öyle ki emziğin yapısı, bebeğinizin biberon kullanım alışkanlıklarını doğrudan şekillendirmektedir. En çok tercih edilen emzik çeşitleri yuvarlak uçlu emzik ile damaklı emziktir. Her iki emzik modelinin, kendine özel avantajları bulunmaktadır.

Diş ve damak gelişimini damaklı emzik ile destekleyin

Damaklı emzik, ortodontik yapısı sayesinde bebeğin diş ve damak gelişimine zarar vermez. Ayrıca, sahip olduğu hava kanallarıyla damaklı biberon, bebeklere gaz sıkıntısı yaşatmaz. Gaz yapmayan biberon, bebeğin hava yutmasını engeller ve kolik oluşumunun önüne geçer. Böylece bebek, gaz sorunu yüzünden huzursuzlaşmaz, daha sağlıklı bir beslenme sürecine girer.

Yuvarlak uçlu emzikle gerçek emme tecrübesi

Yuvarlak uçlu emzikli biberon da tıpkı damaklı biberon gibi anti-kolik özelliğe sahip tasarlanmaktadır. Buna ek olarak, yuvarlak uçlu emziğin annenin meme ucuna çok benzeyen yapısı sayesinde, bebek yabancılık çekmeden biberona rahatlıkla alışabilmektedir. Böylece bebek, tıpkı annesinin göğsünden süt emer gibi biberonla beslenebilmektedir. Özellikle yeni doğan ya da ilk aylarındaki bebekler için yuvarlak uçlu emzikler ideal bir çözüm olacaktır. 

Damaklı emzik ile yuvarlak uçlu emziğin üretim maddesi silikondur. Silikon sağlığa zararı olmayan bir madde olmakla birlikte, oldukça dayanıklıdır. Silikon emzikler yüksek ısılara ve bebeğin dişlemesine karşın, kolayca deforme olmaz. Ayrıca, pürüzsüz yapısı sayesinde silikon emzik kolayca temizlenir ve sterilize edilebilir. Bu sebeplerden ötürü, daha yumuşak ancak dayanıksız olan kauçuk emzikler yerlerini silikon olanlara bırakmaktadır.

Daha Fazla Kaynak