Emzik Kullanımı

Emzik Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğiniz huysuzlandığında, ağladığında ya da uykusu geldiğinde, yanı başınızda duran bir emzik, kurtarıcınız olabilir. Emme refleksinin giderilmesiyle rahatlayan bebeğiniz, sanki sihirli bir değnek dokunmuş gibi birden bire sakinleşiverir. Ancak, çoğu anne gibi siz de emziğin bebeğiniz için kötü bir alışkanlık mı, yoksa sadece zararsız yardımcı bir gereç mi olduğunu sorguluyorsunuz. Bilinçli kullanıldığında, küçük boyutuna rağmen bir emzik, bebek ürünleri arasındaki en işlevsel gereçlerden biri haline gelebilir. Bu bakımdan, bebeğiniz için emzik alırken biraz daha dikkatli davranmanızda fayda var.

Doğru emzik seçimi

Her ne kadar, basit bir ürün gibi görünse de emzik için birden farklı çeşit bulunmaktadır. Emzik çeşitleri temel olarak emzik ucunu oluşturan malzemeye ve şekle göre değişmektedir. Emzik yapımında en sık kullanılan materyaller kauçuk ve silikondur. Bir çok anne özellikle kokusundan ötürü ve yapışkan bir malzeme olduğu için  kauçuk emziği tercih etmezken, yumuşak emzik isteyenler için seçenek kauçuk emziklerdir. Silikon emzikler daha sert bir yapıya sahip olup, daha steril, hijyenik ve doğal bir üründür. Fakat diş çıkaran bebekler bu tür emzikleri daha kolay deforme edebilmektedirler. O nedenle emzik kontrol edilip deforme olduğunda yenisi ile değiştirilmelidir. Bebeğinizin emme alışkanlığına, emzik ucu şekline , koku hassasiyetine göre bebek emzikleri arasında size en uygun olanını kolayca seçebilirsiniz.

Emzikte model ne kadar önemli?

 Hangi emzik modellerini tercih edeceksiniz? Bu kadar küçük bir ürün için göz önünde bulundurulacak ne kadar çok şey var dediğinizi duyar gibiyiz. Bebeği için en iyisini isteyen annelere bu kadar detayın tatlı bir yorgunluktan ibaret olacağını düşünüyoruz. Seçim yaparken temel amacınız bebeğinizin  diş ve damak gelişimini olumsuz etkilemeyecek bir ürün seçmek olmalıdır. Bu bakımdan, ortodontik yapıya sahip, doğal silikon bir emzik modeli tercih etmelisiniz. 
Ayrıca, satın almaya karar verdiğiniz emziğin ambalajında ‘BPA free’ ibaresinin olmasına mutlaka dikkat edin. Unutmayın, plastiğin dayanıklılığı ile ömrünü artırmak için kullanılan Bisphenol A (BPA) kanserojen etkisi olan bir maddedir.

Son olarak, emziklerin her zaman kaybolma durumu olduğu için, karar verdiğiniz ideal emziğin mutlaka yedeğini yanınızda bulundurun. İnanın o yedek emzik bir gün mutlaka işinize yarayacaktır.

Daha Fazla Kaynak