Emzik Kullanımı

Emzik Ne Zaman Verilmeli?

 Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki gönül rahatlığıyla bebeğinize emzik verebilirsiniz. Gelişen teknolojiyle birlikte, bebeğinizin damak ve diş yapısını bozmayacak, ortodontik emzikler üretilmektedir. Öyle ki bebek ürünleri arasında bebek emzikleri en çok çeşidi bulunan ürünlerin başında gelmektedir. Hatta bu emziklerin kullanımı bebeğinizin emme refleksinin gelişimine de katkı sağlamaktadır. Ancak, kafanızda hala soru işaretleri olabilir. Bunlardan belki de en önemlisi, bebeğinizi emzik kullanımına ne zaman başlatacağınız sorusudur.

Aslında bebeğiniz genlerine işlemiş olan emme iç güdüsüyle dünyaya gelecektir ve emziği verdiğiniz an emmeye başlayacaktır. Bunun için, bebeğiniz doğar doğmaz emzik emebilecek kapasitedir desek yanlış olmaz. Ancak, pek çok uzman bebeklere doğar doğmaz emzik verilmemesi konusunda hemfikir. Bebeğin emziğe alışıp anne memesini reddetmesi durumuna karşı doğduktan sonraki ilk ay emzik kullanımı önerilmemektedir. Emziğe geçiş için annelerin bebeklerini iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Bu bağlamda, emzik vermeye karar verdiğiniz andan itibaren bebeğinizi yakından gözlemlemelisiniz. Eğer bebeğiniz siz emzirdikten sonra da emme ihtiyacını sürdürüyorsa, bebeğinize gönül rahatlığı ile emzik verebilirsiniz. Öyle ki emme ihtiyacı süren bir bebek, bu ihtiyacını bir şekilde mutlaka gidermeye çalışacaktır. Bu da bebeğin parmağını, kıyafetlerini ya da eline geçirdiği herhangi bir eşyayı emmesi gibi istenmeyen bir şekilde sonuçlanabilecektir.

Bebeğinin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde büyümesini istediğinizin farkındayız. Bu çerçevede tercih edebileceğiniz emzik çeşitleri oldukça fazla. Anne göğüs ucuna yakın yapısı sebebiyle yuvarlak uçlu emzik denemenizi önerebiliriz. Ancak, başta da belirttiğimiz gibi bebeğinizin ihtiyaçları ona özeldir ve bunu en iyi bilecek kişiler yine siz annelersiniz. Bu bağlamda, bebeğinize en uygun emziği seçip, en doğru zamanda bebeğinize vererek, onun huzurlu ve sağlıklı bir gelişim dönemi yaşamasına katkı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak