Emzik Kullanımı

Emzik Kullanımının Artıları ve Eksileri

Emzirilen bebeklerde emzik kullanımı tartışmalıdır. Her çocuğun kendine özgü ihtiyaçları ve yetenekleri farklıdır. Bazı bebeklerde emme içgüdüsü normal seyrederken bazı bebeklerde ise yoğun bir emme içgüdüsü görülebilir.  Özellikle prematüre bebekler ve kolikli bebeklerde emme iç güdüsü fazla gelişmiştir.  Bu noktada aşırı aktif istekleri için emziğin kullanımından yararlanabilirler. Bununla birlikte bebek emzikleri; yeni doğan bebekler, uykulu bebekler ve emzirmeyi zorlaştıran bebekler için çok sorunlu olabilir.

Siz ve eşiniz çocuğunuzu en iyi tanıyansınız. Birlikte, emzik kullanmanın durumunuza ve bebeğinize uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Bu kararı vermenize yardımcı olması için bebeğinizin doktoruna da başvurabilirsiniz.

Emzik Kullanımının Artıları ve Eksileri

Emzik kullanımının artıları

 • Bir araştırma emzik kullanımının, Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini azalttığı göstermiştir.
 • Emzikler, bir bebeği reflü veya kolik ile yatıştırmaya yardımcı olabilir.
 • Emzik kullanan prematüre bebekler daha fazla kilo alabilir ve hastaneyi daha erken terk edebilirler.
 • Emzik kullanımı stresli veya ağrılı durumlarda bebeğiniz için rahatlatıcı olabilir.
 • Birçok bebek, aç olmadığında bile emmeye ihtiyaç duyar. Bu noktada emzik modelleri, besleyici olmayan emiş arzusunu tatmin edebilir.
 • Emzikler uçak seyahatlerinde faydalıdır. Emzik emme orta kulaktaki ağrılı basıncı azaltabilir.

Emzik kullanımının eksileri

 • Bebeğinizin emziği erken tanıması emzirme kabiliyetine zarar verebilir. Bu da tıkanmış süt kanalları ve mastit gibi meme sorunlarına neden olabilir.
 • Emziğin erken kullanımı süt miktarınızın gelişmesine engel olabilir. Bebek sizi ne kadar fazla emerse, vücudunuzun anne sütü üretmesini tetikler. Bebeğiniz sizi emeceğine, emzik emerse süt miktarı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir. Bu, bebeğinizin kilo kaybı sorunlarına da yol açabilir.
 • Bazı çalışmalar emzik kullanımının artmış kulak iltihabı riskine bağlı olduğunu göstermektedir.
 • Emzik kullanımı erken sütten kesmeye neden olabilir.
 • Emzik kullanan yeni doğmuş bebekler emzik ağızlarından düştüğünde ağlamaya eğilimlidir. Onu tekrar yerine koymak zorunda kalacaksınız. Emzik kullanmayan bebekler genellikle ellerini, yumruklarını veya parmaklarını emerek kendilerini rahatlatmanın başka yollarını bulurlar.
 • Gün boyunca emziğin aşırı kullanımı, bebeğinizin gündüz beslenmesinde yeterli süt almasını engelleyebilir. Bu, bebeğin gece boyunca daha sık uyanmasına neden olabilir.
 • Emziğin uzun süreli kullanımı çocuğunuzun dişlerinde bazı sorunlara neden olabilir. Çocuklar emziklerine çok bağlı olabilirler. Zamanı geldiğinde emzik kullanımından vazgeçmesi zor olabilir.

Emzik kullanmayı seçerseniz

Emzik kullanmaya karar verdiğinizde, bebeğinizin tam olarak emmeyi öğrenmiş olması gerekir. Tam olarak emmeyi öğrenmezse emzik bebeklerde meme şaşkınlığına neden olabilir. Bebeğiniz doğduktan yaklaşık 4 ila 8 hafta sonra emzik veya biberonla bebeğin karşılaştırılması tavsiye edilir. Emziği kullanmaya karar verirseniz, yumuşak bir emzik seçip, ucunu ılıtın. Üzerine anne sütü sürerek ilk denemeleri yapın. Bu şekilde bebeğin emziği kabul etmesi daha kolay olacaktır.

Daha Fazla Kaynak