Emzik Kullanımı

Emzik kullanımı bebeklerde ortodontik rahatsızlıklara neden olur mu ?

Bebeklerin emzik kullanımı birçok açıdan faydalı olduğu gibi dikkat edilmesi gereken unsuları da beraberinde getirir. Çünkü bebek ürünleri arasında baş köşede olan emzikler, bebeklerin emme içgüdülerini tatmin ederek onlara güven hissi vermektedir. Ancak bu aşamalarda anne memesinin görevini üstlenen emzik çeşitlerinin yapı ve özelliklerine çok dikkat edilmelidir.  Bebek emzikleri hem kullanım hem de sağlıklı sonuçlar elde edebilmek açısından çeşitli farklılıklara sahiptir. Öyle ki birçok bebek emzik sayesinde sakinleşir ve kendisini güvende hisseder. Emzik kullanmayan bebekler parmaklarını emmeye başlayabileceğinden tüm annelerin ortodontik emzik  ürünleri denemesini öneririz. Bu ürünler hem esnek, hem de bebeğin emme hareketine uyum sağlayan AIR sistem teknolojisinde tasarlandıkları için  bebeklere konfor sağlarken damak yapılarına zarar vermez. 

Kimi anneler bebeklerinin aşırı emzik kullanımından dolayı ağız gelişiminin olumsuz etkilenerek bebeğin rahatsızlıklar yaşamasından endişe ederler. Ancak böyle bir duruma çok nadir rastlanılmaktadır. Çünkü bebeklerin damak ve kasları sürekli kendisini yenileme halindedir. Bu da emzik kullanımının ağız yapısında herhangi bir sıkıntı yaşatmamasına neden olur. Ancak 3 ile 4 yaşlarına kadar emzik kullanan kimi bebeklerde de üst çene yapısı bozulmaları gözlenir. Bu bebeğinizdeki emzik alışkanlığını 3 yaşından sonra azaltmaya dikkat etmelisiniz. Uzmanlar da 4 yaşından sonra emzik kullanmaya devam eden bebeklerin kulak ve burun hastalığı yaşayabilecekleri belirtmektedir. 

Emzik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bunun dışında da emziklerin geneli kauçuk ve silikondan yapılmaktadır. Bu tarz maddeler bebeklerin hastalık kapmasını engeller. Üstelik bu tarz ürünlerin temizliği de daha kolay gerçekleşir. Silikon ve kauçuklar bakterileri üzerinde biriktirmeyecek özelliklere sahip olduğu için temizlik konusunda da sıkıntı yaşatmaz. Yuvarlak uçlu emzikler ve ortodontik ürünlerin de bebeklerdeki diş ve diş eti yapılarına katkılar sağladığını bilmenizi isteriz. Emziklerin bebeklerin ağız ölçüsüne  uygun olması da, onların rahat nefes almasını sağlamış olacaktır. Bu detayları göz önünde bulundurarak yapacağınız emzik seçimi, bebeğinizin huzurlu olmasına katkı sağlayacaktır.

Daha Fazla Kaynak