Beslenme

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi ?

Yenidoğan bebek bakımı özen ve hassasiyet isteyen bir dönem. Öyle ki yenidoğan bebek her ne kadar dünyaya gelmeye uygun bir şekilde gelişmiş olsa da hala birçok konuda gelişimini sürdürüyor. Bebek gelişiminin belki de en hassas zaman dilimi olan bu dönemde, beslenmeden uykuya gelişime ilişkin her konuda bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Yenidoğan beslemesine de bu bağlamda yaklaşılması, bebeğin anne sütüyle beslenmesine azami ölçüde dikkat edilmesi önemli. Peki, yenidoğan bebeğin su ihtiyacı nasıl giderilmeli?

Yenidoğan Bebek Su İhtiyacını Anne Sütünden Karşılıyor

Dünyaya gözlerini yeni açan bebeğin tüm ihtiyacını, değerli bir besin kaynağı olan anne sütü karşılamaktadır. Bu bağlamda, annenin sadece anne sütüyle beslenen bebeğine su vermesi gerekmiyor. Suyun bebeğe hiçbir zararı bulunmuyor. Ancak, bebeğe su verilmemesinin temel sebebi, zaten çok az miktarlarla beslenen bebeğin anne sütü yerine su içmesinin önüne geçmek.

Buna karşın, bebek anne sütü haricinde mama gibi ek bir gıda alıyorsa, bebeğe su vermek gerekebiliyor. Diğer bir deyişle, bebeğin su tüketimi yaşıyla değil beslenme düzeniyle doğrudan ilişkili. Bu sebeple, annenin ‘anne sütü alan bebeğe su verilmez’ gibi yanlış inanışlara itibar etmeden, doktor kontrolünde bu süreçleri ilerletmesini tavsiye ediyoruz.

Alıştırma Bardakları Geçiş Döneminde Önemli Bir İşlev Yükleniyor

Bebek özellikle katı gıdaya geçtikten sonra mutlaka su içmeye ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde alıştırma bardakları anneler için iyi bir yardımcı olabiliyor.  

- PP (polipropilen) malzemeden üretilen alıştırma bardaklarını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
- Bu tür bardakların tüm yaşlardaki bebeklere uygun modelleri bulunabiliyor.
- Mini bardakların Biberon ve bardak başlığı ayrı olduğu için alıştırma bardaklarını hem bardak hem biberon olarak kullanmak da mümkün.
- Akıtmaz bardaklar emziğin özel yapısı sayesinde içindeki sıvıyı akıtmaz. Buna ek olarak, hava kanalları bebeğin hava yutmasını, böylece kolik oluşumunu engeller.
- Sağlam yapısı sayesinde ani sıcaklık değişimlerine dayanıklıdır.
- Biberon kullanan bebeklerin bardağa rahat geçişini sağlar.

Sonuç olarak, bebek ilk doğduğu andan itibaren suya ihtiyaç duyuyor. Ancak, sadece anne sütü ile beslenen bebekler birçok ihtiyacı gibi su ihtiyacını da bu sütten karşılayabiliyor. Bu sebeple de özellikle yenidoğan bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmeleri, dışarıdan su almamaları tercih ediliyor. Siz de bebeğinizin doğumuyla birlikte doktorunuza danışarak yavrunuzun beslenme düzenini belirleyebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak