Beslenme

Meyve Süzgeci Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı ?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde tüketmeye başlayacağı besinler sürekli olarak çeşitlilik gösterecektir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi meyve ve sebze ihtiyacının karşılanması adına bebeklerin anne sütü dışında farklı gıda beslenmelerine de geçiş yapmaları şarttır. Bunun için de pek çok anne bebeklerini beslerken meyve ve sebzeleri kaşık yoluyla ezmeyi tercih eder. Fakat bundan önce meyvenin, süzgeç emziğine konularak bebeğin eline verilmesi ve bebek tarafından emilerek tadının alınması ve deneyimlemesi sağlanır. Böylece meyve püresi yapılıp bebeğe verildiğinde rahatlıkla meyveye uyum sağlayıp yiyebilecektir.

Ancak bu gibi yöntemler bazı zamanlarda risk oluşturabilir. Çünkü ne kadar dikkatli olunursa olunsun, gözden kaçan en ufak bir katı gıda bile bebeğinizin boğulma riskini arttırır. Bu sebepten dolayı bebeklerin ek gıdayla beslenme dönemi geldiği zaman kullanmanız gereken en önemli ürün bebek meyve süzgeçleri olmalıdır. Bu süzgeçler kaşıkla yeme zorluğu çeken bebekler için benzersiz bir çözüm üretmektedir.

Beslenme düzeninde meyve süzgecinin rolü

Meyve süzgecinin emzik  kısmı silikon delikli haznesi içerisine bulunan meyve parçalarının bebek tarafından rahatlıkla emilip bebeğin sağlıklı beslenmesini sağlar. Güvenilirlik ve hijyenin artması adına polipropilen malzeme ve silikondan üretilen meyve süzgeçlerin kullanımı bebeklerin 6+ ay üzeri dönemlerinden itibaren uygunluk gösterir. Bu dönemlerde bebekler mevcut süzgeç sayesinde hem daha rahat meyve ve sebze tüketebilir, hem de meyve beslenme Genellikle silikondan üretilen bu süzgecin  bebeklerin 6. aylarından sonra ek besine geçiş sürecinde daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmasını sağlayacaktır.

Silikonlu meyve sebze emziğinin genel yapısında bebeklerin çeşitli mikroplardan uzak kalmasını sağlayan etkenler de mevcut. Bu dönemlerde hemen hemen her bebek eline geçirdiği ne varsa ağzına atmak ister. Bu durum meyve konulan delikli silikon emzik için de geçerli olacaktır. Temizliği kolaylıkla sağlanan ve birçok mikroba karşı dayanıklılık gösteren bu emzik ve süzgeçlerin sağlık açısından bebeklerin hastalık kapmasını engellediğini de belirtmek isteriz.

 Son olarak birbirinden farklı renklere sahip olan bebek meyve süzgeçlerini sizlerin de bebeğinizin dönemi geldiği zaman kullanmanızı öneririz. Onların beslenmesi için büyük önem arz eden meyve ve sebzelerden sıkıntısızca yararlanması adına bu süzgeçler ideal bir yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Kaynak