Beslenme

Hangi Malzemeden Yapılmış Olan Mama Kaşıkları Tercih Edilmeli ?

Bir bebek ürünü satın alırken, sağladığı fayda kadar yapıldığı malzemeye de dikkat etmek gerekmektedir. İçeriğinde BPA, BPS sağlığa zararlı kimyasal maddeler barındırmayan, bebeğin sağlığıyla tamamen uyumlu ürünler anneler tarafından tercih edilmektedir. Ek gıdaya geçiş döneminde ihtiyaç duyulan bebek yemek seti satın alırken de söz konusu seti oluşturan mama kaşığı, mama tabağı gibi parçaların hangi malzemeden üretildiklerine bakılmalıdır. 

Mama kaşıkları hangi malzemelerden üretilir?

Bebek mama setinde bulunan ya da ayrı olarak satın alabileceğiniz mama kaşıklarının silikon ya da polipropilen malzemelerden üretilen modelleri tercih edilmelidir. Her iki malzemenin de kendine ait farklı kullanım kolaylıkları bulunmaktadır.

Silikon mama kaşığının avantajları nelerdir?
Silikon aynı zamanda camın da ham maddesi olan silis kumundan üretilmektedir. Silikonun başlıca özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz:

- Hijyenik olup insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu bağlamda anne, silikon ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilir.
- Esnek ve yumuşak yapısı sayesinde bebeğe zarar vermez. 0 aydan itibaren kullanılabilir. Bu kaşık ile bebek rahatlıkla kendi kendine yemek yemeyi öğrenebilir.
- Yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısı sayesinde, kaynatma yöntemi ile temizlenebilir.
- Ayrıca, fiziki zorlamalara karşı da dayanıklıdır, kolayca deforme olmaz.

Yukarıdaki avantajlarından ötürü silikon bebek kaşıkları annelerin en çok tercih ettiği mama kaşıkları arasında yer almaktadır. 

Buna ek olarak, bebek büyüdükçe 6. aydan sonra polipropilen malzemeden üretilen sert özellikli mama kaşıkları da tercih edilebilir. Birçok bebek ürününün ham maddesi olan bu malzeme de silikon gibi ısıya dayanıklı olmakla birlikte, önerimiz polipropilen mama kaşıklarının kaynatılarak değil, ılık suda doğal sabun yardımıyla temizlenmesidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yıkama işleminin ardından mama kaşığının üzerinde herhangi bir sabun atığı kalmayacak şekilde durulanarak temizlenmesidir. Buna ek olarak, polipropilen mama kaşığı alırken üzerinde yazan BPA free  ve BPS içermemesine de azami dikkat göstermek gerekmektedir.

Bebek için en ideal mama kaşığının seçimi, kendi kendine yeme alışkanlığı kazanmasını, tutma ve kavrama hareketlerini geliştirmesini, eğlenceli vakit geçirerek yemek saatlerini geçirmesini açısından oldukça önemlidir. Bu sayede, hem siz gönül rahatlığıyla bebeğinizi doyurabilir hem de ek gıdaya geçiş dönemini daha rahat atlatabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak