Beslenme

En İdeal Alıştırma Bardağı Hangisi ?

İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında hava ve su gelmektedir. Hava hiçbir çaba sarf etmeden karşılayabildiğimiz bir ihtiyaç olmakla birlikte, su için özel gayret göstermemiz gerekmektedir. Özellikle, bebeklerin su ihtiyacının düzenli ve yeterli seviyede karşılanması şarttır. Alıştırma bardakları, bu konuda işinizi bir hayli kolaylaştıracak özel ürünlerdir. Peki, bebeğiniz için en doğru bebek bardağını nasıl seçeceksiniz?

Hangi malzeme daha uygundur?

Bebek sulukları temel olarak cam ve plastik malzemeden üretilmektedir. Cam bebek bardaklarının, içeriği tamamen doğal maddelerden oluşan modelleri tercih edilmelidir ve ısıya dayanıklı olmalıdır. Plastik bebek suluklarında ise hiçbir yan etkisi ya da sağlığa zararı olmayan ‘polipropilen’den gıdaya temas edebilen ürünlerden tercih edilebilir. 

Alıştırma bardaklarının iki fonksiyonlu modelleri bulunmaktadır. Bu tür bardaklarda bardak başlığı ile biberon başlığı bulunmaktadır. Bir başka deyişle, alıştırma bardaklarını hem biberon hem suluk olarak kullanmak mümkün olabilmektedir. Bu sayede anne, tek bir ürünle bebeğin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. 

İdeal alıştırma bardağının temel özellikleri

Özellikle, bebeğin ek besine geçtiği ve su ihtiyacı duyduğu dönemde, yoğun olarak kullanılan alıştırma bardağını seçerken, aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmanız, ideal ürün seçiminde yardımcınız olacaktır:

- Isı değişimlerine dayanıklı olmalıdır. Özellikle sterilizasyon için gerekli yüksek sıcaklıklarda kırılıp çatlamayacak ya da deforme olmayacak materyallerden yapılmış ürünler tercih edilmelidir.
- İçindeki sıvının dökülmesini engelleyecek mekanizması olmalıdır. Bunu sağlayan, akıtmaz bardak veya damlatmaz bardak olarak da bilinen ürünler mevcuttur.
- Bardak ucu, bebeğin damak ve diş yapısına uygun olmalı, bebeğin bardaktan rahatlıkla su içebilmesini sağlamalıdır.
- Biberon ucunun bebeğin yaşına göre seçilmesi önemlidir. Annenin göğüs ucuna benzeyen yapısıyla, yuvarlak uçlu başlıklar yoğun olarak tercih edilmektedir.
- Gaz sorunu yaşayan bebekler için, bebeğin hava yutmasını engelleyen hava kanallarına sahip antikolik alıştırma bardakları bulunmaktadır.
- Kulplu bardak modelleri sayesinde bebekler kavrama, tutma gibi temel hareket yeteneklerini geliştirebilmektedirler. Anneler, kulplu cam bardak ürünlerini tercih edebilirler.

Bebeğiniz, alıştırma bardağı gibi sırf bu iş için dizayn edilmiş ve üretilmiş ürünleri kullanarak su ihtiyacını daha rahat giderecektir. Anne, bebeğini en iyi tanıyan kişi olarak da bebeğinin alışkanlıkları, yapısı ve ihtiyaçları doğrultusunda, yukarıdaki unsurları da dikkate alarak, en ideal alıştırma bardağı tercihini rahatça yapabilecektir.

Daha Fazla Kaynak