Beslenme

Biberon Ucu Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin beslenme alışkanlıkları arasında bebek biberonu önemli bir yere sahiptir. Bebek biberonu kullanırken ne kadar rahat ederse, beslenmesi de o kadar düzenli olur. Bu sebeple, uygun biberon seçimi anneler için doğru şekilde çözülmesi gereken bir meseledir. Bebeklerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilen, çok farklı çeşitte biberon bulunmaktadır. 

Biberon emziği seçerken nelere dikkat edilmeli?

İdeal biberon seçiminde birçok kritere dikkat etmelisiniz. Bebeğinizi gözlemleyerek, onun ihtiyaçları ve kullanım alışkanlıklarını tespit edebilir, seçimlerinizi bu yönde yapabilirsiniz. Söz konusu kriterlerden biri olan biberon ucu, bebeğinizin biberon kullanımını birebir etkileyecek bir parçadır. Peki, biberon emziği seçerken neleri göz önünde bulundurmalısınız?

- Biberon ucunun hangi maddeden üretildiği önemlidir. En çok tercih edilen biberon uçları silikon ve kauçuk olanlardır. Kauçuk uç, doğal ve yumuşak olmakla birlikte daha dayanıksız bir yapıya sahiptir. Silikon ise ısı değişimlerine ve fiziki zorlamalara daha dayanıklı kokusuz tatsız tamamen doğal bir materyaldir. Ayrıca pürüzsüz yapısı ile kolaylıkla temizlenen silikon uç, bebeğinizin sağlığı için zararsızdır.
- Biberon emziğinin üretildiği malzeme kadar yapısı da farklılık göstermektedir. İster cam biberon ister polipropilenden üretilen bir emzik kullanın, bebeğe göre emzik ihtiyacı farklılık göstermektedir. Yuvarlak uçlu biberonlar, meme ucuna yakın yapısı sayesinde özellikle yeni doğan bebekler tarafından kolaylıkla benimsenmektedir. Böylece yuvarlak uçlu biberondan emerken yabancılık yaşamayan bebek daha düzenli bir beslenme alışkanlığı edinebilmektedir. Bununla birlikte, bebeğin diş ve damak yapısına uygun olarak geliştirilen damaklı emzikler bulunmaktadır. Bu tür emziklere sahip damaklı biberonlar bebeğin, hem  ağız ve çene yapısının doğru şekilde gelişimini desteklerken hem de hava yutarak kolik olmasını engellemektedir. Damaklı emziğe sahip gaz yapmayan biberon sayesinde, bebekler gaz sancısı çekmezler.
- Bebeğin gelişim durumuna göre emziğin akıcılık seviyesi önem kazanmaktadır. Yeni doğmuş bir bebek için emzik üzerinde tek delik ve yavaş bir akıcılık 1 numara (0-6 ay ) yeterli olurken, yaşını doldurmuş bir bebek biberondan hızlı bir akışa ihtiyaç duyacak, bu bağlamda emzikte birden çok delik veya delik çapının büyümesi  gerekebilecektir. 2 numara 6+18 ay ve 3 numara 18+ ay gibi numaralandırmalara dikkat etmek gerekir.

Bebek ürünleri arasında birbirinden farklı emzik çeşitleri bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken, yukarıda sizler için özetlediğimiz özellikleri dikkate alarak bebeğinize en uygun biberon ucunu seçmek olacaktır. 

Daha Fazla Kaynak