Beslenme

Biberon Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bebek biberonu, yavrunuzun beslenmesinde en çok kullandığınız bebek ürünlerinin başında gelmektedir. Bebeğinizin sağlığı ve rahatı için doğru biberon seçimi oldukça önemlidir. Birbirinden farklı ihtiyaçları karşılamak üzere üretilen biberon çeşitleri arasından bebeğinize en uygun olanını seçmek için bazı noktaları göz önünde bulundurmanız size seçiminizde yardımcı olabilir.

Hangi malzemeden yapılan biberonu seçmelisiniz?

Öncelikle biberonun yapıldığı malzemeyi doğru seçmek gerekmektedir. Biberon yapımında cam ve plastik olmak üzere iki temel model bulunmaktadır. Cam biberon ise kendi içinde klasik ve ısıya dayanıklı olarak ayrılmaktadır. Klasik cam biberonların soda kireç silis camından üretilenleri tercih edilebilir. Tamamen doğal içerikten üretilen bu biberonların bebeğinizin sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmayacaktır. Isıya dayanıklı biberon ise saf borosilikat camdan üretilir ve içeriğinde BPA ve ağır metal bulundurmaz. Cam biberon koku tutmaz, kolay temizlenir ancak düşme ve darbelere dayanıksızdır. Plastik biberon modellerinden ise kesinlikle polipropilen malzemeden üretilen (gıdaya temas edebilen) kullanmanızı öneriyoruz. Bebek sağlığına hiçbir yan etkisi olmayan bu materyalden üretilen biberonlar ise sıcak  soğuk ani şok durumlarına  dayanıklıdırlar.

Bebeğin yaşına uygun biberon seçimi

İdeal biberonu belirleyen bir diğer unsur biberonun bebeğe uygunluğudur. Bebeğinizin yaşına uygun biberonu seçmemiz gerekmektedir. Bebek büyüdükçe, doğal olarak biberon emziğinin yapısı değişmekte ve biberonun hacmi artmaktadır. Ayrıca, bebek büyüdükçe kuplu biberonlar da tercih edilebilir. Bu tür biberonlar bebeğin tutma ve kavrama hareketlerinin gelişimine yardımcı olur. 

Hangi biberon emziği?

Biberon seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta biberon emziğidir. Yuvarlak uçlu veya damaklı biberon emzikleri, ihtiyaca göre tercih edilebilir. Annenin göğüs ucuna yakın yapısıyla yuvarlak uçlu emzik, bebeğin emme hissini artırmaktadır. Damaklı emzik uçları ise ortodontik yapısı sayesinde bebeğin dişleri ve damağına zarar vermez. Ayrıca damaklı biberon, hava alan dizaynıyla bebeğin gaz yutmasını ve dolayısıyla kolik olmasını engeller. Gaz yapmayan biberon, kolik sıkıntısı çeken bebekler için ideal bir çözümdür.

Yukarıda bahsedilen özelliklere ek olarak biberon emziğindeki delik sayısı veya deliğin çapı, emziğin üretildiği materyal gibi püf noktalar da emzik seçimi konusunda annelere yol gösterici olacaktır. Bunlar ürün üzerinde 1 numara 2 numara 3 numara diye belirtilmiştir.  Böylece, bebeğinizin ihtiyaçlarını gözlemleyerek, hem onun sağlıklı şekilde beslenmesini hem de ilgi çekici dizaynıyla iyi vakit geçirmesini sağlayacak biberon modelini satın alabilirsiniz. 

Daha Fazla Kaynak