Beslenme

Biberon Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Anne memesine alışmayan bebeği, daha sonra biberon kullanımından uzaklaştırmak çok güç olmaktadır. Bir nevi anneyle tensel bir bağ kuramadığı için bebeğin kendisini biberona koşullaması gibi bir durum söz konusudur.  Bebek, annesi yanında olduğu sürece anneden emerek beslenmesine devam etmelidir. Annenin çalışması gereken durumlarda ise bebek ufak ufak biberona alıştırılmalı böylece bebek, anne sütünü biberondan içebilmelidir. Annelerin  biberon ile beslenme evresine geçirmeleri önemlidir. Bebek 2-3 haftalık olduğunda biberonla tanıştırın, böylece ilerleyen dönemlerde sizlerin işini kolaylaştırmış olur.  Biberon emziği ile anne memesi arasında farklar vardır. Bu sebepten de bebeğiniz için tercih edeceğiniz biberon ve özelliklerini iyi incelemelisiniz. Biberon boyutu ve biberon emziğinin akış yoğunluğu  bebeğin yaşına uygun seçilmelidir . Bu durum hem sağlık, hem de düzenli beslenme açısından önem taşır. Biberon emziğinin yuvarlak uçlu olup anne göğüs ucunu taklit ediyor olması gereklidir. Emziğin, Anti-kolik özellikte olması akışkanlık sağlayarak bebeğe anne göğsünden beslenir gibi doğal bir beslenme sunar. 
 
 
Bebeklerin biberonu kullanma esnasında,  en büyük sorunlarından biri de gazdır. Onların bu sıkıntısına çözüm olarak gaz yapmayan biberon modellerini satın alabilirsiniz. 
 
Sonuç olarak, emzirme esnasında oluşan bağ ve anne sütü paha biçilemez. Ancak bu değeri destekleyecek bir biberon kullanımı sayesinde dünyadaki en önemli varlığınız olan bebeğinizi çok daha iyi besleyebilirsiniz. Bu bakımdan, biberon çeşitleri ve kullanım durumunu mutlaka uygulamalısınız.  
 
Unutmayın ki bebeğinizin sağlıklı beslenmesi ilk önce sizlerin duyarlılığıyla başlar. 

Daha Fazla Kaynak