Beslenme

Bebeklere Tatlı Yiyecekler Vermek Ne Derece Sağlıklıdır ?

Bebeğin ek gıdaya geçişiyle birlikte bebek beslenmesi konusu da tamamen farklı bir eksene kayıyor. Öyle ki anne sütü ile beslenen bebeğin tek besin kaynağı bu değerli ve besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahip süt iken, ek gıdayla birlikte bebeğin dengeli bir şekilde beslenmesi ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bebek yemeklerine ilişkin onlarca farklı kaynak bulmak mümkün. Ancak bebeğin hangi besin kaynağına ne kadar ihtiyacı var, bebek için zararlı yiyecekler nelerdir gibi birçok konuda annelerin bilgi sahibi olması gerekiyor.

0-3 Yaş Bebekler İçin Şeker Tüketimi Sakıncalı

Özellikle zararlı yiyecekler konusu biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Günlük hayatta tükettiğimiz, çoğu zaman faydalı olarak gördüğümüz bazı besinler, özellikle bebeğin gelişimini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bunların başın da ise şeker geliyor. Şeker vücudun ihtiyaç duyduğu bir besin olmakla birlikte, bebeğin buna ne kadar ihtiyaç duyduğu ve nasıl alacağı çok önemli. Aslında, bebeğin doğrudan şeker alması gerekmiyor. Hatta şeker tüketimi özellikle 0-3 yaş arası bebekler için oldukça sakıncalı. Bu dönemde şeker tüketen bebeklerin bağışık sistemlerinin gelişiminde çeşitli sıkıntılar görülebiliyor. Fazla şeker tüketen bebekler, yaşıtlarına göre grip, nezle gibi hastalıklara çok daha kolay yakalanabiliyorlar. Ayrıca, şeker tüketimi bu yaş grubundaki bebeklerin diş gelişimini de olumsuz etkiliyor. Diş çürüklerinin yanı sıra, dişlerin çarpık ya da düzensiz çıkması gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün. 

Bebeğe enerji vermek dışında gelişimine hiçbir katkı sağlamayan şekerin bağımlılık yapan yapısına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu bağlamda, annelerin özelikle bebeklerin daha kolay yemesi için aldıkları gıdaların içine şeker eklemekten imtina etmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tür kısa süreli çözümlerin, uzun vadede bebeğinize büyük zararlar verebileceğini unutmayın. Gıdaların doğal tadını alan bebek, zamanla bu tatlara alışacak ve uygun bir beslenme düzenini kolaylıkla benimseyebilecektir.  

Yardımcı Bebek Ürünleri Kullanın, Rahat Edin

Bu bağlamda anne, içeriğinde doğal olarak şeker bulunan başta meyveler olmak üzere bal ve pekmez gibi doğal yiyeceklerle bebeğini besleyebilir. Ancak annelerin bal kullanıma dikkat etmesi gerekiyor. Uzmanlar 1 yaşından önce bal tüketilmesini önermiyor. Bu süreçte anneye yardımcı olabilecek bebek ürünleri bulunuyor. 

Meyve suyu ve sulu içecekleri bebeğe vermek için alıştırma bardakları oldukça iyi bir seçenek. Bu ürünle bebeğe hem ihtiyacı olan ek gıda verilebiliyor hem de kendi kendine beslenme alışkanlığı kazanmasının ilk adımları atılmış oluyor. Soda kireç camından üretilmiş cam bardakların yanı sıra dayanıklılığıyla öne çıkan polipropilen malzemeden bardaklar da tercih edilebiliyor. 

Bebeğe meyve vermek isteyen anne için meyve süzgeci oldukça kullanışlı bir ürün olarak öne çıkıyor. Dilimlenen meyve meyve süzgecinin silikon delikli haznesine yerleştirilerek bebeğe veriliyor. Meyveyi emerek yiyen bebek bu sayede yutma ve boğulma risklerinden de uzak kalıyor. 

Meyve püresi ve bebekler için özel hazırlanan katı yiyecekleri yedirmek için ise mama kaşığı kullanılabiliyor. Özellikle silikondan yapılmış ve uzun sağlı mama kaşıklarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Silikon dayanıklı ve esnek yapısıyla öne çıkarken, kaşığın sapının uzun olması ise yeme kolaylığı sağlıyor.

Daha Fazla Kaynak