Beslenme

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeli?

 

Bebeğimize Su Vermeye Ne Zaman Başlamalıyız?

Öncelikle bebek gelişimi için suyun çok önemli olduğunu bir kere daha vurgulayalım. Çünkü onların henüz gelişmemiş vücutlarındaki işleyiş için suyun hayati bir konumu vardır. Öyle ki bebeğin anne sütü alamadığı durumlarda da suyun hayat kurtaran özellikleri bulunmaktadır. Bebek mamalarının hazırlanması ve anne sütü dışındaki süt takviyelerinde su karışımları bebeklerin daha sağlıklı bir beslenme düzeni yakalamasına yardımcı olur.

 

Bebeklere düzenli su verilmeye başlanılacak dönem ise ek gıda tüketiminin gerçekleştiği dönemlerde olmalıdır. Yenilen besinlerin miktarı artıp, kıvamı katılaştıkça bebeğin de sıvı ihtiyacı artacaktır. Bu noktada da tercih edilecek en doğal ve sağlıklı sıvı su olacaktır

Bebeğe Verilecek Su Nasıl Olmalı?

Söz konusu bebeğinizin sağlıklı beslenmesi olduğu zaman verilecek olan suyu da büyük bir titizlikle seçmelisiniz. Su diyerek geçmemek gerekir. Kullanılan suyun her koşulda temiz ve sağlıklı olması, bebeğinizin gelecek seneleri için büyük referans olacaktır. Bunun dışında 4 aylık bebek ve 9 aylık bebekler için özel üretilmiş mineralli suların verilmesi önerilir. Özellikle bebeklerin ilk 6 ay boyunca böbreklerindeki fonksiyonlar tam olarak gelişemez. Bu sebepten de suyun tadı nötr olmalı. Bebeklerin ilk gelişen duyuları koku ve tat olduğu için nötr olan sular mamaların tadını değiştirmez. Bu da daha düzenli bir beslenme evresi anlamına gelir. Bunun dışında bebeklere verilecek sular güneşten uzak tutulmalı ve alıştırma bardağı ile verilmelidir. Bu bardaklar onların su tüketimini sorunsuz gerçekleştirmesi için yardımcı olacaktır.

 

Tüm bunlarla birlikte bebeğinizin su ihtiyacının artacağı reaksiyonları da iyi bilmenizi öneririz. Bu tepkiler içerisinde sulu dışkılama, ateşli hastalıklar, nezle ve girip gibi enfeksiyona dayalı hastalıklarda bol sıvı tüketimi önemlidir. Bebek sulukları ve pipetli bardaklar eşliğinde, dozunda verilecek bir şekilde bebeğinizin su ihtiyacını mutlaka karşılamalısınız.

Daha Fazla Kaynak