Beslenme

Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır ?

Her bebeğin kendine has bir karakteri vardır. Anne, bebeğine yaklaşırken onun bu karakterini de göz önüne almak zorundadır. Bu nedenle, her çözüm önerisi her bebekte işe yaramayabilir. Bebeği gözlemleyerek, onun ihtiyaçları doğrultusunda ve yine ona özel bir çözüm mutlaka geliştirilebilir. Bir bebeğin biberona alıştırılma sürecine de bu şekilde yaklaşmak gerekmektedir. Kimi bebek hemen biberondan beslenmeye başlayabilirken kimi bebek de ilk denemelerde biberonu emmek istemeyebilir. Peki, bebeği biberona alıştırmak için nasıl bir yöntem izlenebilir?

Biberona alıştırma sürecinde dikkat edilecek hususlar

- Başta da belirttiğimiz gibi her bebeğin kendine özel ihtiyaçları vardır. Bebek ürünleri seçerken, bu durumu mutlaka göz önüne almalısınız. Bu bakımdan, bebeğinize en ideal biberonu seçmelisiniz. Bebek biberonu seçiminde bebeğin yaşına göre, biberonun yapıldığı malzemeden emzik ucuna, biberon gövdesinin hacminden emzik ağzının akış hızına kadar birçok farklı unsura dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin, bebeğinizin gaz sorunu varsa damaklı biberonları deneyebilirsiniz. Gaz yapmayan biberon olarak da bilinen bu tür ürünler, hava alan emziği sayesinde bebeğin hava yutmasını engeller. Ayrıca tamamen antikolik biberon olarak üretilmiş içinde hava akış kanalı olan biberonlardan da deneyebilirsiniz. Buna ek olarak, ısıya dayanıklı cam biberon ya da sağlamlığı ile dikkat çeken polipropilen biberon da tercihleriniz arasında yer alabilir.

- Bebeğe ilk kez biberon verecekseniz, bebeği emzirme pozisyonuna getirmek onu biberonla tanıştırmanızda işinizi kolaylaştıracaktır. Bu sayede, bebek hiçbir yabancılık duymadan biberonla beslenmeye başlayabilir.
- Bebeğinizi kesinlikle biberondan beslenmesi için zorlamamalısınız. Bazı durumlarda bebek, biberonu emmek konusunda direnç gösterebilir. Onu sakinleştirerek biberonu vermeyi deneyin.
- Bebek biberon kullanmaya direnç gösteriyorsa, acıkmasını bekleyerek yeniden deneyebilirsiniz. Acıkan bebek kolaylıkla biberondan beslenmeyi seçebilir.
- Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, bebeğinizi biberonla besledikten sonra bu işlemi sürekli olarak tekrar etmektir. Böylece, bebeğiniz biberonla beslenme konusunda bir alışkanlık kazanacaktır.

Yukarıdaki önerilerden hareketle, bebeğinizi biberona alıştırabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi asıl önemli olan husus, bebeğinizi gözlemleyerek onu biberona en doğru şekilde nasıl alıştıracağınızı sizin belirlemenizdir. Beslenme düzenini, anne sütü ile biberonla beslenme arasında denge sağlayarak kuran bir bebek, daha sağlıklı bir biçimde gelişecektir. 

Daha Fazla Kaynak