Beslenme

Antikolik Biberon Nedir ?

Bebek beslenmesi önemli bir süreçtir. Bebeğin ihtiyacı olan besinleri alması kadar doğru şekilde beslenmesi de gerekmektedir. Bebek biberonu bu noktada önemli bir işlev yüklenen bebek ürünlerinden biridir. Anne, bebeği için en ideal biberonu seçerek, hem bebeğinin sağlıklı bir şekilde beslenmesini hem de biberonu severek kullanmasını sağlayabilir. 

Antikolik biberon ile gaz sancısına son

Doğru biberon seçimi, bebeğin yaşadığı bazı sıkıntıların giderilmesine de yardımcı olabilir. Bu bağlamda, anneler biberon alırken, bebeğinin yaşadığı ya da yaşamaya eğilimli olduğu sıkıntıları göz önüne almalıdır. Bu sıkıntılardan belki de anneleri en çok uğraştıranların başında gaz sancısı gelmektedir. Kolik olarak da bilinen gaz sancısı, bebeği huzursuz eder ve mutlaka çözülmesi gerekir. Kolik sorununu önlemek için üretilen gaz yapmayan biberon anneler için mükemmel bir çözüm olabilir.

Antikolik biberonların temel özellikleri nelerdir?

Bebeğin hava yutmadan, doğala yakın bir emme hissi yaşamasını sağlayan antikolik biberonların ortak özelliklerini kısaca özetleyebiliriz.

- Biberon emziği olarak, yuvarlak uçlu ve damaklı emzik çeşitleri bulunmaktadır. Anneyi emme hissine yakın bir emme tecrübesi yaşatan yuvarlak uçlu biberon, özellikle yenidoğan bebekler için sıkça tercih edilmektedir. Damaklı biberon ise diş çıkarmaya başlayan bebeklerin ağız ve damak yapısını koruyan ortodontik özelliği ile öne çıkmaktadır.
- Biberonda yer alan özel hava akış kanalları, emme sırasında havanın süte karışmadan biberonun alt kısmında depolanmasını sağlar ve bu sayede bebek kesinlikle hava yutmaz.
- Geniş ağızlı biberonlar da çift katlı etek sistemi sayesinde, bebeklere rahat bir emme tecrübesi sağlar.
- Genel olarak silikondan üretilen emzik ucu, özel tasarımı sayesinde bebek süt emerken yapışmaz ve içine çökmez.
- İçerisinde hava akış kanalı olan özel olarak antikolik modelde üretilen biberonlarda bu işlevi tam olarak yerine getirebilmekte ve bebeği emme esnasında hava yutmadan korumaktadır.

Yukarıda belirilen özelliklere ek olarak, bebeğinizin yaşı ve ihtiyaçlarına göre de biberon seçimi yapabilirsiniz. Bebek temel motor hareketlerini yapabiliyorsa kulplu biberonları tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz tutma ve kavrama hareketlerini biberonunu kullanarak geliştirebilir. Cam biberon ile plastik biberon arasında ihtiyaca göre tercih yapabilirsiniz. Isıya dayanıklı cam biberonlar ile polipropilen denilen ve hiçbir yan etkisi olmayan malzemeden yapılan biberonları deneyebilirsiniz. 

Özetle, gaz sorunu yaşıyorsanız ya da bu sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, bebeğinizin için özel üretilen antikolik biberonları tercih edebilirsiniz. Bu sayede, bebeğinizin hem yaşam hem beslenme kalitesi artacaktır.

Daha Fazla Kaynak