Beslenme

Anne Sütü Saklama Poşeti Nasıl Kullanılır ?

Bebeğinin ihtiyacından fazla süte sahip olan ya da gün içerisinde iş ve benzeri sebeplerden dolayı bebeklerinden ayrı kalan annelerin sütlerini sağıp depolayabilmeleri için anne sütü saklama poşeti yardımına yetişiyor. 

Bilindiği üzere, bebeğin gelişimi ve ilerleyen yıllarda sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için anne sütünün önemi çok büyüktür. Anne, emzirme döneminde sütüyle bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılar. Kabız ve ishal yapmaz sindirimi kolaydır.  Alerjik değildir, bebeği hastalıklara karşı korur. Ancak, belli bir müddet sonra anne, sütünde azalma yaşayabilir ya da çalışıyorsa işe dönmek zorunda kalabilir. Bebeğinin bu değerli besinden mahrum kalmasını istemeyen anneler, anne sütü saklama yoluyla, bebeklerini   değerli sütle beslenmeye devam edebilir. Bu bağlamda, sütünü saklamak isteyen birçok anne süt saklama poşetini düzenli olarak kullanmaktadır.

3 ila 9 ay arasındaki bebeklerin besin ihtiyacını karşılamak ve gün içerisinde anne sütünden yararlanmasını sağlamak için, pompa yardımıyla sağılan anne sütleri, bu poşetler içerisinde kilitli korumalı ağız kısmı ile steril olarak muhafaza edilebilir. Buzdolabı ve derin dondurucularda tutabileceğınız anne sütü poşetlerinde bulunan süt sayesinde, bebeğinizin besin tüketimi ve sağlıklı gelişimini kontrol altına alabilirsiniz. Öyle ki, anne sütü oda sıcaklığında 3 saat bozulmadan durabilirken, buzdolabında 3 gün, derin dondurucu da ise 3 aya kadar muhafaza edilebilmektedir. Poşet açılıp içerisindeki sütü boşaltıldıktan  sonra aynı süt poşeti 2. kez kullanılmamalıdır. 

Süt Saklama Poşeti Nasıl Kullanılır?

Anne sütü saklama koşulları açısından, öncelikle sütünüzü sağmanız ve düzenli bir şekilde poşete aktarmanız gerekir. Bunun için pratik ve sağlıklı süt sağma yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri kullanarak sağdığınız sütü bir şişe ya da biberon yardımıyla poşete aktarabilirsiniz. Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra, sütün sağıldığı tarih ve saat ile miktarı not ederek poşet üzerine yazmanız faydalı olacaktır. Bu sayede, hangi sütü daha önce kullanacağınızı kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Özellikle bebeğiniz kreşe gidiyor ve saklanan anne sütü, sizin dışınızda biri tarafından bebeğe veriliyorsa süt saklama poşetinin üzerine bebeğinizin ismini yazmanız da  büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Anne sütü buzluk bölümünden dışarı çıkarıldığında  ılık su içerisinde çözdürülebilir veya sütü buzdolabının alt bölümüne koyup  8 saat içinde çözünmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında uygun bir sıcaklıkta bebeğe içirilmelidir.

Anne Sütü Saklama Poşetinin Faydaları

Anne sütü saklama aşamalarında, annelerin işini kolaylaştıran süt saklama poşetinin birçok önemli faydası bulunmaktadır. Öyle ki medikal ölçüde sterilize edilen bu poşetler, sağılan sütün aynı protein seviyelerinde kalmasını sağlar. Ayrıca, çift kilit sistemiyle güvenli bir şekilde kapanır, hava almaz ve sütü dışarıya sızdırmaz. Destekli tabanıyla da yatay ve dik durabilme özelliğine sahip olan bu poşetler sayesinde, bebeğinizi her zaman kontrollü bir sistemde beslemeye devam edebilirsiniz. 

Siz de dünyada en değer verdiğiniz varlık olan bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmamak için bu poşetleri deneyebilirsiniz. Unutmayın ki  anne sütü bebeklerin, sağlılı büyümeleri ve hayat boyunca daha sağlıklı olabilmeleri için gereklidir. Onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm sunan bu ürünleri mutlaka uygulamalısınız. 

Daha Fazla Kaynak